Koalícia sa síce zhodla, že denné štúdium bude bezplatné, rozdielne názory však majú vládne strany na spoplatnenie externého štúdia. Kým SDĽ, SOP a KDH sú za bezplatné externé štúdium, SMK, SDK a LDÚ sú za zavedenie školného už v novom zákone o vysokých školách. Podľa Dzurindu by to znamenalo len zákonnú úpravu súčasného stavu, keď externisti platia VŠ, pričom by štát podporil sociálne slabších študentov.
Na rokovanie kabinetu predloží zajtra minister školstva Milan Ftáčnik návrh vysokoškolského zákona, ktorý hovorí o bezplatnom dennom aj externom štúdiu a pripúšťa finančnú účasť len pri prekročení štandardnej dĺžky štúdia. Okrem toho budú mať členovia vlády k dispozícii aj ďalšie dva varianty, teda spoplatnenie dennej a externej formy štúdia a verziu o spoplatnení len externého štúdia. Školné by malo byť regulované štátom a malo by predstavovať najmenej 10 percent ročných nákladov na študenta a najviac štvornásobok tejto sumy. Vlani tieto náklady predstavovali 55 000 korún.
Nový zákon o VŠ by mal vstúpiť do platnosti 1. apríla budúceho roku, keď nadobudne účinnosť aj zákon o verejnej službe, ktorý sa vzťahuje aj na vysoké školstvo. Keďže zákon o VŠ úzko súvisí aj so zákonmi o vedecko-technickom rozvoji a o Slovenskej akadémii vied (SAV), vláda ich prerokuje spoločne. Vysokoškolský zákon má vytvoriť vhodné podmienky pre reformu VŠ, ktoré sa stanú verejnými inštitúciami a budú vlastniť majetok štátu. Zákon im zároveň umožní viaczdrojové financovanie.
Pre študentov bude znamenať liberalizáciu v podobe tzv. kreditného systému. Študenti si budú môcť sami vytvárať svoj študijný plán. Tento systém funguje aj v zahraničí, teda po návrate zo zahraničnej stáže študent nebude musieť opakovať ročník. Zmenou v oblasti VŠ by malo byť aj zrušenie právnej subjektivity fakúlt, pričom by však mali zákonom stanovené právomoci, podobne ako v súčasnosti.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.