prvého januára budúceho roku. K tomuto rozhodnutiu vláda pristúpila napriek odporu ministrov SDĽ. Už skôr sa vo verejnosti rozprúdila diskusia na túto tému, oba tábory vyrukovali s množstvom argumentov pre aj proti. Kým opozícia vytýkala vláde, že rozhodnutie prijala najmä kvôli pripravovanej privatizácii SPP, Ivan Mikloš na strane druhej zdôraznil, že situácia z minulých rokov, kedy cena plynu pre odberateľov ani zďaleka nepokrývala jeho reálnu cenu, už bola neudržateľná. Štát, ako dodal, dotoval takto 48 najväčších odberateľov zemného plynu, z ktorých je 43 súkromných, sumou cez štyri miliardy korún. Rozhodnutie vlády o zvýšení ceny plynu by malo zvýšiť tržby SPP o zhruba päť miliárd.
Hoci domácností sa priamo toto rozhodnutie vlády nedotkne, pravdou je, že zvýšené náklady producenti premietnu do cien tovarov a služieb, čo pocítia všetci. Na druhej strane exportéri budú mať ťažšiu pozíciu na zahraničných trhoch, ak sa ich produkty stanú drahšími. Zaujímalo nás, ako rozhodnutie vlády prijali v samotných podnikoch, a tak sme oslovili zástupcov aspoň niekoľkých z nich.
Ako to vyzerá u najväčšieho zamestnávateľa na východnom Slovensku, v spoločnosti U. S. Steel Košice, o tom nás informoval hovorca Jozef Marko. "Spoločnosť U. S. Steel Košice očakávala už niekoľko mesiacov avizované zvýšenie ceny plynu, bola naň pripravená a akceptuje ho ako výsledok prirodzeného vývoja. Zvýšenie ceny plynu znamená pre spoločnosť U. S. Steel Košice navýšenie ročných nákladov na nákup zemného plynu na rok 2002 o viac ako 95 miliónov korún. Pre zaujímavosť, pri výrobe tepla v prevádzke DZ Energetika zemný plyn predstavuje len 0,1 percenta z celkového objemu potreby paliva pre tepláreň. Energetika totiž využíva predovšetkým energetické uhlie, koksárenský a vysokopecný plyn."
V ďalších troch oslovených košických spoločnostiach zatiaľ ekonomický dopad v dôsledku zvýšenia ceny zemného plynu nemali presne kvantifikovaný. Konateľ strojárskej spoločnosti VSS Košice Ing. Milan Sládeček uviedol: "Neskrývam, že nám to spôsobí určité problémy. Dnes aj tí najlepší zamestnávatelia majú hlboko do vrecka. Zatiaľ ešte nemáme presne vyrátané, aký dopad bude mať zvýšenie ceny plynu na našu spoločnosť. Budeme sa snažiť hľadať aj iné zdroje energie ako elektrinu či koks. Predpokladám, že sa zvýšenie ceny plynu odrazí aj v cenách našich produktov. Keďže väčšinu exportujeme, skomplikuje nám to situáciu na zahraničných trhoch. Aj keď sa nám zvýšia náklady, ja osobne rozhodnutie vlády chápem, som za to, aby sa za plyn platilo toľko, koľko skutočne stojí. Je nelogické dotovať ho."
Viceprezident VSŽ Anton Masár tiež ešte v tomto štádiu nevedel špecifikovať, aký dopad bude mať rozhodnutie vlády na jednotlivé dcérske spoločnosti. Zatiaľ je jasné len toľko, že dôjde k zvýšeniu výrobných nákladov.
Oslovili sme aj riaditeľa firmy Medea a. s. Košice Ing. Juraja Tomča (na snímke). Odrazí sa zvýšená ceny plynu aj v cenách chleba a pečiva? "Zatiaľ vieme len toľko, že zvýšenie bude o 19,3 percenta, čo to však urobí s našimi výrobnými nákladmi, to si musíme prepočítať. Rozhodnutie vlády prišlo v čase, keď hľadáme vlastné rezervy a možnosti úspor, takže uvidíme, aký to bude mať na nás celkový dopad. Zvýšenie cien našich výrobkov však pripúšťam. A aký je môj osobný názor na rozhodnutie vlády? Nuž, ťažko povedať, nepoznám všetky okolnosti a dôvody, prečo vláda takto rozhodla. Ale predpokladám, že má asi na to dostatok argumentov. Nám neostáva, len toto rozhodnutie prijať a s následkami sa vysporiadať."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.