sú tesne pred kolapsom, lebo svoje dlhy voči dodávateľom nevedia zvládnuť. Ročne rastú dlhy zhruba o 7 miliárd korún.
"Zdravotné poisťovne sa trápia s 5,5 miliardovým dlhom voči lekárňam. Vydali lieky pacientom a my im ich nevieme zaplatiť. Pritom v porovnaní s okolitými štátmi máme najlepšiu liekovú politiku. Míňame najmenej. Na druhej strane si nikto nechce uvedomiť hroziacu lavínu, ktorá nás určite zachytí. Keď sa otvoria hranice, farmaceutické firmy budú požadovať vyrovnanie cien. Faktom je, že stúpnu ceny liekov a občan to bude musieť zaplatiť," uviedol včera v súvislosti s liekovou politikou viceprezident Združenia zdravotných poisťovní SR a zároveň generálny riaditeľ Chemickej zdravotnej poisťovne (CHZP) Apollo Vladimír Balogh.
"Lieky sú, a budú čoraz drahšie a bolo by strategickou chybou zatvárať pred týmto faktom oči," argumentoval ďalej námestník CHZP Apollo Ivan Valentovič. Zdôraznil, že vnútorné rezervy v systéme nezachránia zdravotníctvo. V súčasnosti máme 15 miliárd korún na lieky, čo je 33 percent z ročného 46-miliardového rozpočtu na zdravotníctvo, ale ako potvrdil Valentovič, krivke medziročného nárastu cien sa nevyhneme. Pritom zatiaľ máme na občana najnižšie výdavky, ide o 40 až 60 dolárov. "Stále sa porovnávame s Európskou úniou. Keby sme však chceli dosiahnuť len výsledky Českej republiky, teda dotiahnuť sa na ich 22 percent, potrebovali by sme v rozpočte 65 miliárd korún. Keby sme sa chceli vyrovnať Európe s 15 percentami, tak by sme potrebovali 100 miliárd korún," vysvetlil a dodal, že nárast nákladov na lieky je prirodzený, reálny a Slovensko jednoducho potrebuje viac peňazí na lieky. Otázkou ostáva, kto ich bude financovať.
V tej súvislosti nás zaujímal aj ich názor na rezortný návrh zaviesť liekové knižky. Tie mali zekonomizovať liečbu a zamedziť plytvaniu liekov.
"Filozofia tohto opatrenia nebola vôbec jasná. Pokiaľ by to malo slúžiť poisťovniam, tak je to zbytočné. My máme presnú evidenciu o tom, ktorý poistenec, kedy a aké lieky dostal. Kontrolujeme to," konštatoval Valentovič.
Obaja zhodne konštatovali, že východisko existuje. V zmene legislatívy, teda v jasnom definovaní štandardov v systéme zdravotníctva a ekonomiky, teda dostatočnom rozpočte a jednotnom odvádzaní poistného. Keďže len zákon o zdravotnom poistení bol novelizovaný 16 krát, nehovoriac o iných platných zákonoch či najnovšom návrhu je ťažké uveriť, že to bude jednoduchá záležitosť.
Na našu otázku, ako by to riešil konkrétne viceprezident Balogh, nám jednoznačne odpovedal: "Vyhlásiť štatárium. Na niekoľko mesiacov by sme si museli utiahnuť opasky a definitívne vyrovnať všetky dlhy v systéme." Podľa Valentoviča, ak nebudú v rozpočte peniaze, musí sa znížiť sieť služieb, ktoré sú v súčasnosti bežne hradené zo zdravotných poisťovní, teda ťarchu preniesť na plecia občana.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.