zamrežovanej brány takmer nevychádza. Vídať ho možno len v novozbudovanom sídle Svedkov Jehovových v centre Trnavy. Hovorí sa, že zaplatil z veľkej časti aj jeho výstavbu.
MT: Z katolíka jehovista, z mediálnej hviezdy samotár
Arpád Matejka sa skutočne stal väzňom vlastného obydlia. Keď sme ho navštívili na domácej adrese, zhováral sa s nami cez zamrežovanú bránu a za celú polhodinu nás ani nepozval dnu, ani neprijal naše pozvanie na kávu do neďalekej kaviarne. "Už nechcem o politike hovoriť. Ani o súkromí. Nech na mňa ľudia zabudnú," reagoval muž, ktorý bol v minulosti jedným z najústretovejších predstaviteľov HZDS.
Z veriaceho katolíka sa stal svedok Jehovov. "Ja už som iného vierovyznania a to nám hovorí neprezentovať sa, zvlášť nie pred novinármi, my sa spovedáme len tomu najvyššiemu," ospravedlňoval o pár hodín zmenu rozhodnutia a verdikt zasadnutia rodinnej rady že sa s nami druhýkrát už nestretne.
"Noviny nečítam, politiku nesledujem, venujem sa len záhrade, deťom a vnúčatám," hovoril. Po odchode z politiky je "dôchodcom, ktorý vždy druhého dostane penziu", a momentálne vychádza z domu len kvôli "jabĺčkam, ktoré chce zazimovať", a kvôli "aranžovaniu výstavy, ktorú pripravuje v Nitre jeho syn".
Reči, ktoré sa šíria po malom mestečku, nie sú pre politika, ktorý bol v regióne napriek straníckej príslušnosti k HZDS obľúbený, lichotivé. Vraj sa "dal" k jehovistom preto, že mu prisľúbili prepranie peňazí a ochranu. Zainteresovaní však vedia, že cirkev ani sekta ešte neochránila proti vonkajším vplyvom nikoho, a vedia aj to, že jehovisti peniaze neprepierajú, oni ich berú. "Keď sme mali slávnosť s jehovistami, prišli tam novinári, aby ma natočili kamerou. Skryl som sa, ja som ich videl, oni mňa nie," smeje sa na margo zmeny viery Matejka, ale zároveň prezrádza aj to, že uvažuje o písaní pamätí. Knihy o zákulisí veľkej politiky z jeho pohľadu.
"Som na to pripravený. Len musí prísť správny čas."
Do politiky sa už teda nevráti? "Nie. A viete, súčasná vláda ma naozaj sklamala. Tí naši, teda bývalí, to aspoň vedeli robiť, aj keď robili husárčiny. Ale týmto som veril. A zhumpľovali to."
MT: Sústružníkova rodina "za vodou"
Na to, že Matejka začínal ako sústružník, je jeho rodina skutočne "za vodou". Sídlo, v ktorom bývajú tri generácie, má štyri podlažia a za domom je veľká záhrada. Expolitik o tom hovorí: "Za to, že som predal rodinný dom, dcéra byt a po štyridsiatich rokoch práce a posledných desiatich rokoch vo vysokých funkciách mám pohodlné bývanie, ma naozaj netreba kameňovať." Rodina mala aj pár mercedesov, ale na tých sa už minimálne hlava rodiny nepremáva. Arpád Matejka chodí aj na stretnutia Svedkov Jehovových obyčajnou škodovkou. Zaparkovaná je pri dome, pod dvojgarážovou strechou.
Ešte donedávna bol Matejkov syn v spore aj o spoločnosť GIM Trnavské sladovne. Dcéra Vladimíra Lexu Tatiana Mäsiarová vlastnila v podniku 18,6-percentný podiel rovnako ako syn Arpáda Matejku Robert. Predmetom sporu, ktorý riešila polícia, bola v roku 2000 údajná kúpa 31-percentného podielu spoločnosti Martinom Mäsiarom, Lexovým zaťom. Podľa informácií z policajných zdrojov bolo v súvislosti s bojom o sladovne podaných minimálne päť trestných oznámení, okrem toho jedna sťažnosť na postup polície a sťažnosť na súkromnú bezpečnostnú službu. Zamestnanci sladovní boli z celej záležitosti znechutení a mali obavy o podnik, hovorilo sa o konkurze. Podnik však funguje, o spore sa už verejne nehovorí a v obchodnom registri stále fungujú obaja Matejkovi aj Lexovi príbuzní.
MT: Odchod do ústrania
Práve od medializácie a tým možno aj samotného vzniku sporu sa Matejka stiahol z verejného života.
Hoci sa koncom októbra 1998 stal prvým podpredsedom Živnostenskej strany pre organizačné štruktúry, zahraničné vzťahy a mediálnu politiku, dnes to popiera. "Bol som len poradcom a už sa nikde neangažujem," hovorí. V tom čase sa zmenilo aj Matejkovo vierovyznanie.
MT: Vstup do malého sveta
Arpád Matejka bol spočiatku len pracovitým politikom malého, regionálneho formátu. Stál v pozadí dvoch tzv. trnavských iniciatív, ktoré vyniesli Mečiara najskôr na post predsedu vlastnej strany a potom opätovne na kreslo premiéra. Takto si vybudoval takmer nenahraditeľnú pozíciu vnútri hnutia a dostal sa na kandidátku do volieb 1992.
V širokej verejnosti bol však skôr prehliadnuteľný. O mužovi menom Matejka sa toho vedelo skutočne málo. V parlamente sa prezentoval málo, a ak, tak skôr pragmaticky a slušne. Nakoniec sa však dokázal "presláviť" aj tam.
V rámci plamennej diskusie počas vyslovovania nedôvery Vladimírovi Mečiarovi v marci 1994 tam celkom nečakane a neštandardne zverejnil svoj podivuhodný sen: "Istý veľký chlapec robil v piesku koláčiky, a keďže sa mu darilo, ostatné detičky sa šikovne zoradili, z gatiek voľačo malé vytiahli a začali s pomocou ujov a tiet z masmédií na koláčiky cikať. Cikali a cikali, až sa koláčiky začali rozpadávať."
MT: Vstup do veľkého sveta
Z dobre snívajúceho regionálneho predstaviteľa HZDS sa stal za veľmi krátky čas podpredseda tridsaťpercentného subjektu. V roku 1993 o Mečiarovi vyhlasoval: "Ja osobne sa veľmi rád nechám viesť vodcovskou rukou a silnou rukou. Som presvedčený, že ten takzvaný vodca vie, kam mám ísť, a preto som v HZDS, a nie inde."
Inak začal hovoriť až začiatkom roka 1998. Vtedy začali plniť stránky novín jeho vyhlásenia typu: "Každý funkcionár HZDS je nahraditeľný. Hovorím, že aj predseda." Začal kritizovať Mečiarovo zrušenie tlačových konferencií, jeho vyjadrenia na margo Blaženy Martinkovej ako osoby, čo urobila viac pre blaho Slovenska než koalícia aj opozícia dokopy, a ďalšie nesprávne výbery šéfových spolupracovníkov.
"Som rád, že pán premiér priznal, že boli urobené chyby v privatizácii, že privatizácia sa mala týkať viacerých občanov SR, a nielen určitých lobistických skupín. Ja to hovorím dva roky," vyznal sa dokonca Matejka v máji 1998.
Na to reagoval exposlanec HZDS František Gaulieder: "Ak sa Arpád Matejka vyjadruje, že nemá nič spoločné napríklad s privatizáciou, zdá sa mi to smiešne. Ak nič iné, tak jeho kolega z hnutia Vlastimil Vicen povedal, že loboval za niektoré privatizačné projekty, čo znamená, že k nim má veľmi blízko."
Pravdou zostáva, že Arpád Matejka mal voľakedy veľmi blízko k začínajúcemu podnikateľovi Vladimírovi Poórovi a hovorilo sa, že Poór ho mal zakrývať v niektorých privatizačných projektoch. Nakoniec sa však vraj títo muži nedohodli Matejka údajne nedostal toľko, koľko chcel. Koncom roka 1995 mu vybuchla pod automobilom cvičná vojenská výbušnina, delobuch.
MT: Už nechce byť huncútom
Niektorí kamaráti z HZDS vraj Arpádovi Matejkovi zostali aj dnes. Sú to ľudia z trnavskej skupiny, s ktorými si zrejme telefonuje a občas sa s nimi pozhovára. Napriek tomu považuje politiku za "panské huncútstvo" a on už vraj "huncútom byť nechce". Teraz preferuje skôr plameň sviece. Do sekty Svedkovia Jehovovi vraj zaangažoval Matejka okrem manželky celú rodinu deti aj vnúčatá.
Daša MATEJČÍKOVÁ
Autor: jg
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.