Tie by mali obsahovať povinnosti obyvateľov v súvislosti so zákonom, ale aj samospráv pri systéme odvozu a likvidácie tuhého komunálneho odpadu. Platnosť by mali nadobudnúť už v januári 2002, a tak nás zaujímalo, či mesto Prešov už má návrh pripravený a či sa schváli na novembrovom mestskom zastupiteľstve.
"Treba tu odlíšiť VZN o odpadoch, ktoré nadväzuje na zákon a VZN o poplatkoch, alebo daniach. Ešte nevieme, ktorá alternatíva sa príjme, lebo momentálne o tom prebieha verejná diskusia," uviedol pre náš denník viceprimátor Štefan Kužma. Netajil, že mesto by radšej prijalo schválenie štatútu daní. Tie sa totiž vymáhajú jednoduchšie, presnejšie formou exekúcie. Pri bežných poplatkoch by muselo mesto v zmysle zákona uplatniť zdĺhavý proces vymáhania cestou súdu, ktorý musí uznať, že pohľadávka je opodstatnená. Napokon, diskusia nie je zbytočná. Prax ukázala, že na Slovensku bolo doteraz veľa neplatičov. Ani Prešov nebol výnimkou. Kužma pripomenul, že niektorí obyvatelia mesta dodnes nemajú odpadové nádoby a odvolávajúc sa na to, za likvidáciu ani neplatili.
Na našu otázku, či už existuje aspoň orientačná suma, alebo podľa akého kľúča sa bude poplatok či daň stanovovať, nám odpovedal: "Zatiaľ nie je určená suma. Na rozdiel od minulosti sa teraz bude zohľadňovať nie domácnosť, ale počet členov v domácnosti. Podľa mňa, bežná štvorčlenná rodina, nebude platiť viac. Nechcem hovoriť o konkrétnych číslach, kým nie je rozhodnuté, ale orientačne pôjde ročne asi o 300 až 400 korún na osobu, teda ľudia sa nemusia báť dramatických zmien."
Dodal, že ak by sa VZN nestihlo pripraviť do novembrového zastupiteľstva, tak zvolajú v decembri mimoriadne zasadnutie. Rozhodne však dodržia termín uvedenia pravidiel do praxe. V týchto dňoch odbor financií na prešovskej radnici v spolupráci s mestskou políciou intenzívne pracuje na zozname firiem a inštitúcií v meste, lebo aj tie produkujú komunálny odpad. Kým domácnosti má mesto dobre zmapované, počet zamestnancov v jednotlivých inštitúciách doteraz nemali dôvod zisťovať. "Zatiaľ máme zmapovaných okolo štyritisíc firiem. Je to mravenčia práca, lebo nemáme prehľad koľko z nich ešte existuje reálne, nehovoriac o priznanom počte pracovníkov," konštatoval aktuálne informácie Š. Kužma.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.