obyvateľmi okresného mesta alebo susednej obce. "V rámci petície sa vyjadrilo 74 percent spomedzi všetkých dotknutých občanov. Podpisy sme získali od 2036 osôb, pričom len dvanásti z oslovených odmietli petíciu podpísať. Ako dôvod uviedli buď nezáujem, alebo rodinné zväzky s Ľubicou," informoval nás zástupca prednostu Mestského úradu v Kežmarku Ladislav Melikant. Petícia obyvateľov časti kežmarského sídliska za pričlenenie časti sporného katastrálneho územia Ľubica ku katastrálnemu územiu mesta vzápätí putovala na ministerstvo vnútra.
Odpoveď vypracovaná riaditeľom ministerskej sekcie verejnej správy Stanislavom Bečicom však nie je pre Kežmarčanov optimistická. "Problematika uvádzaná v petícii nepatrí do kompetencie vlády ani iných orgánov štátnej správy, ale do pôsobnosti oboch zainteresovaných samospráv. Bez dohody Ľubice a Kežmarku o odstúpení alebo výmene sporného územia a bez podania spoločnej písomnej žiadosti o zmenu územia obce nemôže krajský úrad konať a katastrálny odbor Okresného úradu v Kežmarku bez rozhodnutia krajského úradu nemôže vykonať zmenu priebehu hranice spomenutých katastrálnych území," tvrdí vysoký štátny úradník.
Pravda, Kežmarčania ponúkli Ľubičanom 12-hektárový pozemok, ktorý chceli vymeniť za časť pozemku, na ktorom stojí sídlisko. Obec ho však odmietla, pretože návrh nepovažovala za adekvátny. "Nemôžeme predsa meniť takpovediac bicykel za Rols Royce. Žiadali sme adekvátnejšiu náhradu, napríklad les vo Vysokých Tatrách, ale Kežmarok nereagoval," konštatoval starosta Ľubice Otto Dovják, ktorý sa pri riešení sporu už niekoľko rokov odvoláva na zákon o obecnom zriadení 369 z roku 1990, podľa ktorého sa má katastrálne územie obce zhodovať s hranicami obce. Za pravdu mu dáva vo svojej odpovedi na kežmarskú petíciu aj S. Bečica, ktorý tvrdí, že obyvatelia sporných ulíc Bardejovskej, Levočskej, Petržalskej, Kuzmányho a Lanškrounskej, ktoré ležia na parcelách katastrálneho územie Ľubice, sú obyvateľmi tejto obce. Ako uviedol ďalej, podľa zákona o evidencii pobytu občanov by sa títo ľudia mali prihlásiť na trvalý pobyt v obci Ľubica.
"Aj z dikcie petície je nám jasné, že ľudia sa sami nepohrnú prihlasovať sa na našom obecnom úrade. Budú tak však musieť urobiť, keď budú chcieť odkúpiť byty, ktoré teraz prenajímajú. Podmienkou predaja je totiž vysporiadanie pozemkov pod bytovkami. Meter štvorcový budeme predávať po dve koruny a takisto im po vypracovaní geometrických plánov vydáme súpisné čísla," konštatoval O. Dovják a dodal, že práca na dohode s Kežmarkom o výmene pozemkov je po reakcii zo strany ministerstva vnútra dnes už bezpredmetná. V súčasnosti už totiž uvažuje o tom, čo sa stane budúci rok. Je pripravený osloviť štatistický úrad so žiadosťou o pripočítanie časti obyvateľstva sídliska k obyvateľom Ľubice, ako aj o pripočítanie podielových daní za týchto občanov do obecnej pokladnice.
Vedenie Kežmarku však spor ani vyjadrením zo strany ministerstva vnútra nepovažuje za uzatvorený. "Sme pripravení podniknúť ďalšie kroky. Nevylučujem, že podáme žalobu na obec Ľubica za nedodržanie dohody uzatvorenej v roku 1992, kedy došlo k jej odčleneniu od Kežmarku. Súčasťou vtedajšej dohody totiž bola zmena katastrálnej hranice medzi oboma samosprávami, ku ktorej doteraz vinou obce nedošlo," dodal na záver primátor Kežmarku František Grohola.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.