Pod Tatrami si stále ctia tradície, kremácia zatiaľ nie je v móde
Poprad/Kežmarok/Stará Ľubovňa Podtatranci ctia tradície aj pokiaľ ide o miesto a spôsob posledného odpočinku svojich blízkych. Väčšina ľudí stále
Oliver Ondráš
Externý prispievateľ
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
dáva prednosť "klasickej" forme posledného odpočinku. Telo v rakve uložené do zeme. Zaužívaný systém je tak silný, že iné spôsoby, medzi ktoré patrí napríklad nebožtíkovo spopolnenie, predstavujú iba mizivé percento. Tieto trendy potvrdzujú ako správcovia cintorínov tak poskytovatelia pohrebných služieb.
"Len asi 10 percent z našich zákazníkov si želá, aby telo zomrelého bolo spopolnené. Podľa môjho názoru nie sú na to ľudia ešte zvyknutí," uviedol pre Tatranský denník pracovník nemenovaného pohrebníctva. K desiatim percentám spopolnených sa postupne zaraďujú aj veriaci. Najmä katolícka cirkev kedysi striktne odmietala kremáciu svojich ovečiek. Dnes už takáto forma posledného odpočinku oficiálne povolená. Ako nám na margo pochovávania do zeme verzus spopolňovania povedala Iveta Zemanová z pohrebnej služby Tezex zo Starej Ľubovne, popol v urne preferujú skôr prisťahovalci z iných častí Slovenska, ako miestni. "Za rok sme evidovali iba tri prípady, kedy išlo o spopolnenie klienta," tvrdí I. Zemanová.
Našinci nereagujú ani na nepomer cien. Za spopolnenie v priemere zaplatíte do 15 tisíc korún, v rátane poplatku za prevoz, kremáciu, miesto a náhrobný kameň, kým za "klasický" pohreb utratíte aj 50 tisíc. "Ľudia sa na to nepozerajú. Blízkym dajú. Veď je to naposledy," vysvetľuje pracovníčka pohrebníctva zo Starej Ľubovne.
Jediné voľné miesta na starom kežmarskom cintoríne sú práve v urnovom háji. Obyvatelia Kežmarku sú, čo sa týka pochovávania taktiež značne konzervatívni. Iba sedem percent z nich svoje pozostatky zverí ohňu. "Ležia tu ľudia bez vyznania, ale je medzi nimi aj veľa katolíkov. Momentálne tam máme ešte asi 20 voľných miest," prezradil nám Jaromír Mazurek, vedúci Pohrebných a cintorínskych služieb mesta Kežmarok. Na uloženie urny vám stačí jeden meter štvorcový, zatiaľ čo pri pochovaní do zeme potrebujete o dva metre štvorcové viac. Poplatky za nájom miesta sú však oproti klasickým hrobom v nevýhode. Desať ročný prenájom miesta v urnovom háji stojí totiž 900 korún, pričom cena za meter štvorcový štandardného hrobu je 90 korún na desať rokov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.