Košice Košické krematórium je architektonickým riešením a technickým vybavením najmodernejším zariadením na Slovensku. Prvý smútočný obrad sa v
Redakcia SME
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
mimoriadne dôstojnom prostredí uprostred dubového hája na Zelenom dvore konal v júli 1982.
"Ročne zabezpečujeme približne 1200 kremácií. Tento trend sa udržiava v podstate od začiatku prevádzky. Nie je to veľa, keď vezmeme do úvahy, že ako jediné zariadenie na východnom Slovensku poskytujeme služby obyvateľom Košického i Prešovského kraja. Voči spopolneniu pretrvávajú zvlášť na východe predsudky. Pramenia pravdepodobne zo silne zakorenenej religiozity obyvateľov," informoval nás konateľ spoločnosti Rekviem Karol Kačmáry.
Cenník kremačných služieb v Košiciach sa v posledných rokoch podľa jeho vyjadrenia výrazne nemenil. "Spopolnenie dospelej osoby stojí 1800 korún. Je to regulovaná cena. Na jej zvýšenie by sme potrebovali súhlas okresných úradov. Nemáme však záujem na raste cien, pretože ekonomická situácia obyvateľov na východe je taká, aká je. Nechceme robiť z kremácie luxus," zdôraznil.
Spoločnosť Rekviem investovala v minulom roku do nákupu novej kremačnej pece, ktorá vyhovuje prísnym európskym normám. Vďaka väčšiemu výkonu, ale aj spotrebe plynu sa zdokonalil spaľovací proces a podstatne znížil objem exhalátov v spalinách, jej prevádzka je oveľa hygienickejšia. Podľa konateľa spoločnosti sa zvýšenie cien plynu, naplánované na začiatok budúceho roka, zrejme bude musieť premietnuť aj v ich cenníku.
Kremačné služby sú v porovnaní s klasickým pochovávaním lacnejšie. Najjednoduchší obrad bez smútočných hostí stojí 3000 Sk, k tomu však treba pripočítať cenu truhly. Tá sa pohybuje od 1600 vyššie.
Cena celého obradu sa odvíja od požiadaviek pozostalých. "Istá rodina napríklad chcela mať v truhle nebohého svetlo a reprodukovanú hudbu. Takáto truhla stojí okolo 70-tisíc. Samozrejme, elektroinštalácia môže fungovať len dovtedy, kým sa nevybijú batérie," dodáva K. Kačmáry.