však stále veľmi komplikované
Po neúspešných rozhovoroch medzi vedením Srbska a Čiernej Hory sa prezident Vojislav Koštunica už očividne zmieril s myšlienkou na referendum o nezávislosti menšej z juhoslovanských republík, problémy sa však zďaleka nekončia.
Belehrad musí teraz rozhodnúť o tom, či bude kosovským Srbom odporúčať účasť na prvých parlamentných voľbách v medzinárodne spravovanej provincii, obývanej zväčša Albáncami.
Na severe JZR sa medzitým začína tvoriť ďalšia oblasť napätia: o slovo sa čoraz výraznejšie hlási provincia Vojvodina. Doterajším vrcholom kofliktu medzi srbským vedením a predstaviteľmi Vojvodiny bola požiadavka Demokratickej opozície Srbska a premiéra Zorana Djindjiča na vyslovenie nedôvery predsedovi vojvodinského parlamentu a zástancovi nezávislosti Vojvodiny Nenadovi Čanakovi. Návrh bol napokon zamietnutý tesnou väčšinou hlasov samotných členov DOS.
Takéto nedoriešené základné otázky a dlhodobé politické hašterenie medzi Koštunicom a Djindjičom sťažujú hospodársku obnovu celej krajiny.
S vojvodinským stranami, tvoriacimi súčasť Demokratickej opozície Srbska, sa dostal Djindjič do konfliktu najmä kvôli snahe predať vojvodinskú cementáreň zahraničnému záujemcovi. Bezprostrednou príčinou neúspešného návrhu na vyslovenie nedôvery Čanakovi sa však stal protest predstaviteľa Vojvodiny proti dosadeniu nového probelehradsky orientovaného vedenia miestneho televízneho štúdia, uzatvoril nemecký denník.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.