lopatoval minister vnútra Ján Čarnogurský. Začali sa tu totiž opäť kopiť odpadky a špina - hlavne okolo najproblémovejšej Hrebendovej ulice.
Parodoxné je, že na účel udržiavania čistoty je financovaná zo štátnych zdrojov miestna poriadková služba, avšak podľa údajov Národného úradu práce (NPÚ) Košice najmä 53 dlhodobo nezamestnaných obyvateľov, ktorý pracujú v rámci verejnoprospešného inštitútu. NÚP na tomto sídlisku nedávno zorganizoval kontrolu zameranú na efektivitu VPP na tamojšom sídlisku, no potom čo prišli pracovníci na miesto nikoho nenašli.
"Pri kontrole, ktorá tu bola vykonaná, sme na pracoviskách nenašli žiadneho človeka. Zodpovedné sú za to zamestnávateľské organizácie, teda starosta. Z tejto nie veľmi príjemnej skúsenosti by som apeloval na Združenie miest a obcí, aby využívala týchto ľudí vo väčšej miere a nielen vtedy keď od vlády žiadajú jedna a pol miliardy či dve miliardy, ale popracovali na kontrole," povedal nám riaditeľ NÚP Ján Gabštúr.
Existuje nejaká sankcia?
"Čo sa týka legislatívy je to veľmi zložité, my by sme mohli odstúpiť od dohody, ale na to aby doplatil iba bežný človek."
Čo na tieto zistenia hovorí zastupujúci starosta Ladislav Šaňa?
"Teraz je to prísnejšie, chodím každý deň na kontrolu aj prednosta a máme tu tiež čatára, ktoré ho sme zamestnali cez miestny úrad, ktorý je veľmi prísny a kontroluje ich. Teraz je aj čistejšie. Čo sa týka kontroly z Národného úradu prácu, neviem... Bol som tam aj ja a môžem povedať, že ľudia boli napríklad aj na záchode. Teraz však došlo k náprave. Napokon sme mali schôdzu, kde som povedal, že ak nenájdem na pracovisku niekoho, nebudeme sa baviť a pracovníci automaticky dostanú výpoveď, alebo na prvý krát nedostanú odmenu a potom, keď ich ešte raz nenájdem jednoducho "pôjdu". My si predsa nemôžeme pokaziť meno kvôli tomu, že "vépepečkári" nechodia do roboty. Mimochodom nie všetci ľudia sú na čistenie a ostatné práce, pretože z tých 53 zamestnancov je 16 ľudí na poriadkovej službe."
K hromadeniu sa neporiadku L. Šaňa uviedol: "Niektorí Rómovia si nedajú povedať, no všetci vieme, že máme málo kontajnerov, ktoré vydržia iba jeden deň. Tak ako sme mali na 2500 obyvateľov istý počet kontajnerov tak ich máme na 5000 obyvateľov. Je to pravda a my musíme upratovať po týchto ľuďoch. Okrem toho "poriadkári" dávajú za to postih. Ak sa to stane opakovane, prípad pošleme na krajský úrad, kde im môžu sťahovať peniaze zo sociálnych dávok, my ich totiž pokutovať nesmieme."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.