východnom Slovensku v povodí V. Svinky a v severozápadnej časti Šarišskej vrchoviny, blízko Braniska dnes dostáva staro-novú podobu. Starú preto, že sa zachováva jeho historická vzácnosť a novú preto, že sa upravuje a zakrátko sa nám ukáže v novom šate. Nebudem písať o kaštieli ani o histórii obce, ale pripomenúť, že v tomto kaštieli žil približne dvadsať rokov jeden z nadšencov rozvoja kúpeľníctva a starostlivosti o pramene minerálnych vôd, barón generál Gabriel Splényi.
V tesnej blízkosti pred kaštieľom bol v minulosti prameň minerálnej vody. Bližšie informácie pre jeho identifikáciu sa nezachovali. Slúžil všetkým občanom Fričoviec. Tento stav nevyhovoval šľachtickej rodine, ktorá chcela zamedziť prístup poddaných k šľachtickému sídlu a to vtedajší jeho majiteľ, ktorým pravdepodobne mohol byť ešte barón Imrich Ghillány (1860 1922) alebo potom jeho syn barón Alexander, ktorý spravoval fričovské šľachtické sídlo až do roku 1945. Prameň zasypali zeminou a tá ukrýva vzácny dar tejto zeme dodnes.
Sotva 3 km od Fričoviec je ďalšia usadlosť medzi Braniskom a Šarišskou vrchovinou Švindliar. Usadlosť vznikla na zákupnom práve zmluvou medzi šľachticom Merše zo Svinie a šoltýsom Mikulášom Šindliarom v roku 1336. Postupne už v 16. storočí sa jej zmocnili zemepáni Bertotyovci z Fričoviec, potom Ghillányovci a nejaký čas tam pôsobil už spomínaný barón Gabriel Splény.
V katastrálnom území obce Šindliar na voľný odber sú zachytené tri pramene minerálnej vody. Najvýznamnejší z nich je prameň pod exkluzívnym názvom Sultán. Nachádza sa uprostred dediny na mieste, kde sa stretávajú už spomínané potoky, pri odbočke do Kopytovskej doliny. O tomto prameni vo svojom rukopise o Šarišskej župe písal už Matej Bel koncom 18. storočia. Jeho prvú oficiálnu registráciu urobil H. J. N. Crantz v roku 1777. V parčíku uprostred dediny je historický prameň a niekoľko metrov od neho drevený prístrešok (altánok) s nápisom Sultánka. Toto je odberné miesto pre obyvateľov dediny a náhodných turistov.
Začiatkom 20. storočia vodu z prameňa Sultán dodávali aj do obchodnej siete. Na mieste parčíka v minulosti stála plniareň minerálnej vody, ktorú dal postaviť ešte prvý súkromný majiteľ prameňa Holéni. Ani nestihol splatiť zmluvné záväzky, lebo padol v prvej svetovej vojne. Potom v podnikateľských aktivitách pokračovala miestna obec až do znárodnenia kúpeľov a minerálnych zdrojov vody.
Minerálnu vodu z prameňa Sultán odporúčali na liečbu močového mechúra, obličiek a proti kamienkom.
Minerálna voda Sultánka v Šindliari postupne, najmä po regulácii potoka začala strácať na svojej kvalite, ale hlavne na prietoku. Preto miestni občania upravili okolie prameňa do dnešnej podoby. Vďaka finančnej pomoci v rámci programu "Tvoja zem", ktorý zabezpečuje nadácia EKOPOLIS a ETP S a financuje ho americká agentúra pre medzinárodný rozvoj spolu s ďalšími súkromníkmi a verejnými dotáciami. Je to vzácny krok k rozvoju turistiky v tejto zaujímavej oblasti Šariša.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.