kôru z buka. Ak bolo pod ňou veľmu sucho, usudzovali, že príde tuhá zima, ak bola mokrá, mala byť zima iba mierna.
Ak bolo na Martina (11. novembra) mrazivo a jasno, tak mala tuhá zima prísť, ak pršalo a bolo teplo, iba veľmi mierna. Tri dni pred Martinom sa začal tzv. vlčí mesiac, ktorý trval až do 7. decembra. Podľa storočného proroka ak v tomto čase napadne prvý sneh na mokrú zem, škodí oziminám. Ale ak padne na suchú, predpovedá dobrý a úrodný rok. Ak vydrží zelený list na viniči až do novembra, býva aj budúci rok úrodný na víno. Lekári odporúčali v teple sa držať a neprechladnúť, najmä nie pri namáhavej práci, pri ktorej aa človek spotí. Slnce vstupuje do znamenia Strelca, treba si zvlášť chrániť nohy, ruky a chrbát. Nebezpečné je potaniť sa v tomto mesiaci, i rany po operáciach sa hoja ťažšie.
Aj Lichardovom kalendári sa objavili mnohé poznatky, ktoré sa nazbierali po stáročia. Napríklad sa hovorí, že "hrmavica v novembri, znamená rok úrodný", alebo "novembrový sneh, ak si poleží niekoľko dní, lepšie hnojí ako hnoj", či "ak v novembri kvitnú stromy,bude zima trvať až do mája". Aj k novembrovým menám sa viažu obecné prepovede, ako ich uvádzali slovenské kalendáre.
Pri Karolovi (4.11.) je uvedené, že "deň sa kráti o 6 hodín", pri Leopoldovi (15.11.), že sa čaká "snehové prekvapenie", pri Félixovi (20.11.) "ostatné sobáše roka", pri už v titulku spomínanej Kataríne (25.11.) je otázka "aké budú Vianoce?" a konečne na Ondreja(30.11.)
-"príroda už spí".
História samozrejme zachytila aj vrtochy novembrového pošasia, ktoré nepriniesli obyvateľstvu nič dobré. Prvý sneh napadol v roku 1448 už 6. novembra. Napriek tomu, že zima prekvapila, bol nasledujúci rok veľmi úrodný a všetky potraviny veľmi zlacneli. Vltava a iné rieky zamrzli, keď tuhé mrazy nastali v roku 1791 predčasne - už 6. 11. Najstrašnejšia zima 18. storočia prišla 7. novembra 1739. Dva dni predtým zamrzli všetky rieky strednej Európy a teplota v uvedený deň klesla na mínus 20 stupňov. Zamrzli všetky rieky, jazerá a rybníky, Baltické more i kanál La Manche, v Španielsku napadlo vyše 2 m snehu. Celé skupiny ľudí, čo sa vybrali na cesty pomrzli a vysoká vrstva snehu ich pochovala až do mája. V tom roku prakticky vyhynulo všetko vtáctvo. Kruté a tuhé zimy za začali 11. novembra v rokoch 1076, 1407 a 1504. Veľmi tuhá zima začala aj 28. 11. 1788 a nakoniec pomohla definitívne vyhnať Turkov z Európy.
Autor: mku
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.