Kolotoč práce, domácich povinností, starostí s deťmi sa krúti. Raz kratšie, raz dlhšie. Prečo nemá deň aspoň 48 hodín, aby sme všetko stihli?
Skoro ráno treba vyprať, zavesiť bielizeň, potom okrem raňajok a desiat deťom do školy skontrolovať, čo z potravín chýba. Do práce prídeme neskoršie, lebo sme samozrejme nestihli dopravný prostriedok. Cez obedňajšiu prestávku na nákup, na obed sa čas nezvýši, po práci bežať domov, lebo čaká bielizeň, atď. Prečo nemajú aspoň niektoré dni 48 hodín, potom by sa stihlo azda všetko. Prieskumom sa zistilo, že až 60 percent zamestnaných ľudí má problémy s časom. Najmä ženy, na ktorých leží ťarcha celej domácnosti a výchovy detí. Odborníci tvrdia, že by sa malo plánovať racionálnejšie, pričom by sa triedili podstatné veci od nepodstatných. Navrhujú tri možnosti:
1. Nezaoberať sa maličkosťami, urobiť si zoznam, v ktorom oddelíte dôležité od nepodstatného. Takto sa potom budete môcť plne sústrediť na to, čo je naozaj dôležité.
2. Na každú činnosť si vyčleňte určitý čas. Nie vždy sa musí všetko hneď vybaviť. Uvedomte si, čo je dôležité a venujte sa tomu. Niektoré veci môžete urobiť súčasne - napr. pri ceste do mesta môžete nakúpiť aj vyzdvihnúť úradné materiály.
3. Otvorte okno času! Otvoriť okno času znamená aj to, že nezabudnete na seba - zatelefonujte priateľom, manželia, partneri, choďte sa večer poprechádzať alebo zájdite do kaviarne, na pohárik. Čas je darček - pre vás aj pre iných. V žiadnom prípade sa nikdy oň neochudobňujte!
Autor: som
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.