Samozrejme, ku Clintonovi sa zásielka nedostala ani personál, ktorý mu poštu otvára sa nenakazil.
Pri vyšetrovaní sa zatiaľ vychádza z hypotézy, že išlo o nejaký nemiestny žart nezodpovednej osoby, uviedla CNN. Znamená to však že antrax memusí byť jedinou formou biologického terorizmu? Môže ísť trebárs aj o kiahne, alebo mor? K tejto téme sa vrátili aj české noviny Blesk a o vyjadrenie požiadali prorektora Lekárskej vojenskej akadémie v Hradci Králové. "Väčším nebezpečenstvom ako antrax je vírusove ochorenie variola, čiže kiahne. U nich však, bohužiaľ, nie je možná liečba ako slezinnej snete", povedal doc. MUDr. Roman Prymula. Podľa neho ďalší faktor, prečo by mohli byť kiahne zneužité je ich sekundárny prenos z človeka na človeka. Tak by sa nákaza šírila ďalej, nie tak ako antrax, ktorý zostáva v primárnom ohnisku. "Tým, že kiahne boli eliminované a ich epidémia za normálnych okolností nehrozí, s preventívnym očkovaním sa už dávnejšie skončilo. Staeší ľudia však majú vďaka vtedajším očkovaniam proti kiahňam obranné protilátky. Mladí ľudia ale takto nie sú chránení, a preto im môže hroziť nebezpečie. Ochorenie pritom môže skončiť smrťou".
Teoreticky je možné kiahne šíriť i prostredníctvom poštových zásielok, ale väčšie nebezpezpečie predstavuje rozšírenie aerosolom. Doc. Primula ďalej uviedol, že vo vojnových podmienkach sa vyskúšalo aj šírenie moru a to cestou infikovaných bĺch. Mor je tak ďalšou potencionálnou biologickou zbraňou, umožňujúcou prenos nákazy z človeka na človeka. Problém je liečiteľný vakcínou, i keď nie bežne dostupnou.
S vírusmi kiahní môžu pracovať na svete oficiálne iba dve labpratória - v USA a v Rusku. Naproti tomu je oveľa ľahšie získať morovú nákazu.
Autor: mku
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.