hlavy však nie je migréna. Môže to byť tenzná bolesť hlavy alebo aj lieková bolesť.
Tenzná bolesť hlavy je najčastejšie dôsledkom zvyšujúceho sa stresu. Okrem stresu býva častou príčinou aj napätie v krčnej chrbtici, stuhnutá šija, ktoré sú dôsledkom sedavého zamestnania, prípadne často sa opakujúcich rovnakých pohybov, napr. pri práci. Bolesť hlavy je tupá, sústredená do čela alebo spánkovej oblasti. Pacienti pociťujú túto bolesť ako "obväz silne obmotaný okolo hlavy". Bolesť hlavy môže trvať veľmi dlho, prípadne závisí od dĺžky trvania stresu, ktorý predchádzal záchvatu. Na rozdiel od migrény nie je sprevádzaná inými príznakmi okrem bolesti hlavy.
Možno sa budete mnohí čudovať, že hlava vás môže bolieť aj z liekov. Lekári sa čoraz častejšie stretávajú s takýmito prípadmi bolesti hlavy. Vyvoláva ich používanie liekov na utlmenie rôznych druhov bolestí. Pri častých záchvatoch migrény sa snažia postihnutí užiť čím viac analgetík, pričom tieto nemusia odstrániť bolesť do takej miery, aby mohol človek pokračovať v normálnom živote.
Migréna je neprekonateľná prekážka mnohých, ktorí ňou trpia. Vyskytuje sa častejšie u žien (asi 15 %) ako u mužov (asi 7 %) a postihuje skoro všetky vekové skupiny. V detstve sa vyskytuje častejšie u chlapcov, v období puberty sa však pomer presúva v prospech dievčat. Najväčší počet migrenikov je medzi 30. - 40. rokom života. Frekvencia záchvatov sa u jednotlivcov líši - od nepravidelných intervalov až po výskyt štyroch a viacerých záchvatov za mesiac. Niekedy môže byť migréna aj príčinou skrytého ochorenia. Bolesti hlavy pri migréne sú vo forme častých epizód, záchvatov, alebo kontinuálne počas dlhšieho obdobia. Silná pulzujúca bolesť (predovšetkým na jednej strane hlavy) je jej hlavným, dominujúcim príznakom. Bolesť hlavy môže byť tak intenzívna, že niektorým pacientom bráni v bežných denných aktivitách. K sprievodným príznakom migrény patrí vracanie, pocit žalúdočnej nevoľnosti, zrakové poruchy, citlivosť na svetlo a hluk. Predpokladá sa, že migréna je spôsobená zmenami chemických látok a mozgových ciev. Napriek tomu, že je možné definovať viaceré faktory, ktoré ju môžu vyprovokovať, príčina vzniku záchvatov je ešte stále predmetom výskumu.
Viackrát sme o tejto chorobe vo Víkende písali a zdôrazňovali, že nie je ochorením hysterických žien, ale obmedzujúcou a vyčerpávajúcou chorobou. Žiaľ, u nás je migréna poddiagnostikovaná a len málo pacientov sa lieči modernými liekmi. Mnohí ani nejdú k lekárovi - neurológovi z neinformovanosti alebo preto, že svoje ochorenie podceňujú a liečia sa veľkým množstvom analgetík. Samoliečba sa v žiadnom prípade nevypláca.
Účinnou liečbou záchvatu migrény (tzv. akútna liečba migrény) je moderný liek Imigran s účinnou látkou sumatriptan, ktorý pacientovi poskytuje takmer okamžitú úľavu od príznakov záchvatu. Imigran je vysoko účinný a má minimálne vedľajšie účinky, nakoľko nepôsobí na celý organizmus, ale pôsobí selektívne na cievy obalov mozgu, ktorých rozšírenie spôsobuje bolesť. Doteraz bol tento liek vo forme tabletiek a autoinjekcií. Je však už aj vo forme nosového spreja (foto), ktorý účinkuje do 15 minút od použitia.
Ak sa chcete dozvedieť o migréne viac, konktaktujte Linku migrény 0903 999 666, kde získate informácie o liečbe aj kontakt na odborníka-neurológa v regióne, kde žijete. Informácie sú pre vás aj na internetovej stránke www.migrena.sk.
Autor: Pripravila Soňa MAKAROVÁ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.