vajcovité. Úbory rozkvitajú na konci vetví jednotlivo a sú žĺtkovo až oranžovo žlté.
Rozšírenie: Nechtík lekársky pochádza pravdepodobne z oblasti Stredomoria. U nás sa tradične pestuje ako liečivá a okrasná rastlina. Miestami prechodne zdivie.
Na čo sa používala predtým: V starovekých prameňoch sa stretávame s niekoľkými rastlinami, ktoré by sme mohli považovať za nechtík lekársky, jeho jednoznačná identifikácia je však veľmi ťažká. Preukázateľne sa sním stretávame v diele Hildegardy z Bingenu (12. storočie). V 16. storočí sa kvet nechtíka preukázateľne ordinoval pri vynechaní menštruácie (podľa jednej teórie dostala rastlina aj ľudový názov mesiačik vďaka tejto indikácii), vňať sa používala na vykurovanie a šťava z rastliny pri bolesti zubov. V herbári z 30-tych rokov 20. storočia sa uvádza: "Čerstvé kvety a listy varíme v mlieku a pijeme proti stuhnutiu žliaz, prsnej rakovine, zápche a zlatej žile." Ďalej sa nechtík používal na prípravu masti na vredy a pri opuchoch očí.
Zber: Celé úbory s kalichom, alebo sýto oranžové jazykovité kvety vytrhané z úborov, najlepšie z plnokvetých oranžovo kvitnúcich odrôd zbierame po celý čas kvitnutia od júla do augusta.
Obsahové látky: Silice, karotenoidy a ďalšie farbivá, horčiny, slizovité látky, triterpenové saponiny, kyselina salycilová, vitamín C a ďalšie látky.
Účinky na organizmus: Nechtík lekársky sa používa výhradne zvonku vo forme tinktúry, masti a pod. Používa sa na zle sa hojace rany, preležaniny, odreniny, na poranenú kožu, pri bercových vredoch. Vodné výťažky sa používajú pri zápaloch ústnej dutiny aj pri zápalových ochoreniach pošvy. Používanie vnútorné je už dnes zastaralé. Vnútorne nechtík pôsobí na činnosť potných žliaz, ovplyvňuje tvorbu žlče, mierni zápaly sliznice tráviaceho traktu a uvoľňuje jeho kŕče. Kvety nechtíka obsahujú aj niektoré čajové zmesi a sú účinné pri ochoreniach žalúdka, žlčníka a pečene. Do čajovín sa pridáva pre zlepšenie jeho vzhľadu.
Použitie: Vnútorne sa užíva 1 g drogy na šálku vody. Na omývanie rán a výplachy pripravujeme z dvoch polievkových lyžíc jeden liter záparu.
Toxicita a vedľajšie účinky: Pri dodržaní terapeutických dávok nemá rastlina vedľajšie účinky a nie je toxická.
Ďalší význam: Nechtík lekársky má široké uplatnenie v kozmetike. Je súčasťou krémov, pleťových mliek a pod. Zjemňuje a zvláčňuje pokožku. Predtým sa nechtík používal ako potravinárske farbivo do syrov, masla, omáčok a pečiva. Pokiaľ by sme chceli nechtíkom prifarbiť cesto, najprv sušené kvety povaríme v mlieku a až potom týmto mliekom zarobíme cesto.
Zaujímavosti: V stredoveku sa sušenými jazykovitými kvetmi nechtíka falšovalo jedno z najdrahších druhov korenia šafran. Miesto šafranu sa nechtík používal tiež pri náboženských obradoch a pohreboch v Oriente.
Autor: iká
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.