pomalšie a dorastajú do maximálnej veľkosti 200 cm. Pri dobrých podmienkach rastie každý rok jedno "poschodie". Pripomína trochu borovicu. Jej drobné ihličky nie sú pichľavé. Spodné ihličnaté vetvy opadávajú. Rastliny je najvhodnejšie pestovať ako solitéry. V lete ich môžeme umiestniť von na miesto, kde je tieň.
Nároky:
Teplota: Araukária je chladnomilná rastlina. V lete jej vyhovuje okolo 13 °C, v zime 5 °C. Pri vyklíčení 10 13 °C. Pre zakorenenie je najvhodnejšia teplota 18 °C.
Svetlo: Svetlé stanovisko. Chránime ju však pred priamym slnkom. Znesie však aj tmavšie prostredie, rastie tam však pomalšie.
Zálievka a výživa: Zálievka by mala byť mierna. Iba taká, aby nám zemina úplne nevyschla mierne vlhký substrát. V zime iba tak, aby rastline neuschla. Miluje však rosenie. Je vhodné ju pri daždivom počasí vyniesť von. Zalievame ju dažďovou vodou. Voda nikdy nesmie obsahovať vápno. V lete každých 14 dní prihnojujeme polovičnou dávkou tekutého hnojiva.
Substrát: Zemina bohatá na humus. Zmes rašeliny a listovky.
Množenie: Vetetatívne stonkovými odrezkami. Musí byť však vysoká vzdušná vlhkosť. Generatívne semenom vysievame na jar alebo v jeseni. Toto množenie je vhodnejšie.
Pestovanie: Rastliny by sme nemali presádzať, pokiaľ to nie je ozaj dôležité. Každoročne však môžeme odstrániť vrchnú zeminu a vymeniť ju za novú. Staré spodné suché vetvy môžeme odrezať, nikdy však nestriháme vrchol. V zime ju môžeme použiť ako vianočný stromček, radšej ale nepoužívame svetielka. Ihličky by sa mohli ľahko spáliť.
Autor: ji
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.