informáciám, ktoré nám v budúcnosti môže poskytnúť NATO. Okrem toho, asi 5000 ľudí, ktorí riadia štát, nebude bezpečnostný úrad preverovať vôbec.
Či je človek dostatočne dôveryhodný, aby sa mohol dozvedieť tajné informácie, posúdi novovzniknutý Národný bezpečnostný úrad individuálne. Keďže na Slovensku už neplatí lustračný zákon, spolupráca s ŠtB znamená pre NBÚ len určité bezpečnostné riziko.
"Budeme skúmať vydierateľnosť tejto osoby," povedal šéf NBÚ Ján Mojžiš. Podľa neho by bývalý "eštebák" mohol prezrádzať tajné informácie za to, že vydierač neprezradí jeho minulosť. Ak niečo také nehrozí, môže i príslušník ŠtB previerkami prejsť.
Podľa zákona sa môžu s utajovanými skutočnosťami automaticky (bez previerky) oboznamovať: prezident, členovia parlamentu i vlády, vedúci ostatných ústredných orgánov štátnej správy a vyšší štátni funkcionári, všetci sudcovia, prokurátori, starostovia a primátori, splnomocnenec na ochranu osobných údajov, šéf a podpredseda NKÚ. "U nás je ten počet osôb príliš široký," myslí si Mojžiš. Všetci ostatní, ktorí sa do styku s utajovanými skutočnosťami dostávajú, prejdú previerkami podľa vzoru krajín NATO. Môže ísť až o 20 000 ľudí.
Preverovaní teda budú skôr podriadení, ako ich šéfovia. Kto previerkou neprejde, nemusí hneď prísť o prácu, ale k tajným informáciám sa nedostane a bude s nimi pracovať napríklad jeho preverený kolega.
O previerky osôb budú NBÚ žiadať príslušné štatutárne orgány. Úrad bude posudzovať dotazník od osoby, ktorá má byť preverená, dostane o nej informácie od SIS, vojenských spravodajcov, polície, či orgánov obcí. NBÚ informácie vyhodnotí a nezrovnalosti prezkúma prípadne i osobným pohovorom. Nakoniec vydá, alebo nevydá povolenie na styk s utajovanými skutočnosťami.
Previerky mohli začať už včera. Aby mal úrad čas preveriť tak veľké množstvo ľudí, povolenia pracovať s prísne tajnými informáciami podľa starého, dnes už neplatného zákona, ešte isté prechodné obdobie budú platiť. SIS a armáda svojich ľudí preverujú sami, v určitých prípadoch sa na nich môže pozrieť i NBÚ.
V tomto roku funguje úrad z peňazí presunutých z ministerstva vnútra. Na budúci rok by potreboval 467 miliónov korún, samostatnú rozpočtovú kapitolu ešte nemá. V červenom znaku Národného bezpečnostného úradu sú dvaja štylizovaní psi, zvierajúci v papuliach po tri prúty.
Autor: fw
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.