predseda vlády SR Mikuláš Dzurinda s generálnym tajomníkom NATO Georgeom Robertsonom.
Zámerom premiéra Dzurindu je oboznámiť Robertsona so stavom a krokmi realizovanými v oblasti modernizácie ozbrojených síl SR a súčasnými aktivitami krajiny v medzinárodnopolitickej situácii, ktorá nastala po tragických udalostiach v USA 11. septembra.
Obaja predstavitelia sa budú zaoberať i potrebou zabezpečenia globálnej bezpečnosti spoluprácou medzi národmi a významom vytvorenej protiteroristickej koalície štátov. V rámci pracovného obeda na Úrade vlády SR sa generálny tajomník NATO stretne aj s členmi Výboru vlády pre prípravu SR na členstvo v Severoatlantickej aliancii.
Príchod Georgea Robertsona na Slovensko možno vnímať ako podporu integračným ambíciám krajiny a ako skutočnosť, že prirodzený proces rozširovania aliancie bude pokračovať, informoval Tlačový a informačný odbor Úradu vlády SR.
Robertson pôsobil v rokoch 1997 až 1999 na poste ministra obrany Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska. Funkciu generálneho tajomníka NATO začal vykonávať 14. októbra 1999. Je bývalým predsedom Škótskej strany práce, viceprezidentom Westminsterskej nadácie za demokraciu, Britskej rady a Britsko-ruského strediska. Bol členom Poradného orgánu know-how fondov pre východnú Európu a pre bývalý Sovietsky zväz a v súčasnosti pôsobí aj ako vicepredseda Britsko-americkej parlamentnej skupiny a čestný prezident Britsko-nemeckej parlamentnej skupiny.
Počas svojej pondelkovej návštevy Slovenska sa generálny tajomník NATO stretne s najvyššími ústavnými činiteľmi krajiny.
Stank chce ubezpečiť Robertsona o príspevku SR k bezpečnosti po vstupe do NATO
Bratislava (TASR) - Slovenská republika nechce byť len pasívnym príjemcom bezpečnosti, ale v prípade členstva v Severoatlantickej aliancii chce do nej priniesť aj konkrétnu hodnotu. Minister obrany SR Jozef Stank o tom chce ubezpečiť generálneho tajomníka NATO počas jeho návštevy. Za príspevok považuje Stank aj nedávno podpísanú dohodu o vytvorení spoločnej poľsko-slovensko-českej jednotky, ktorú poľský a český minister obrany označili za konkrétny vklad pre úspešný vstup SR do aliancie.
Stank bude Robertsona informovať, že hlavným zahraničnopolitickým cieľom SR jednoznačne zostáva získanie pozvania na členstvo počas budúcoročného pražského summitu aliancie. Slovensko pritom obzvlášť oceňuje intenzívny dialóg s členskými krajinami NATO, ktorého mimoriadne účinným nástrojom sú vzájomné konzultácie a pravidelné hodnotenia procesu prípravy.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.