kňaza, redemptoristu východného obradu Metoda Dominika Trčku. Podľa informácie vikára prešovského biskupstva pre masmédiá ThLic. Mareka Pribulu, veriaci sa začnú v nedeľu ráno zhromažďovať pred Bazilikou sv. Petra v Ríme. Od 9.00 ráno sa začne program pred beatifikáciou, kde zaznejú portréty všetkých ôsmich adeptov blahorečenia.
"Obrad beatifikácie spojený so svätou omšou, ktorej bude predsedať Svätý Otec Ján Pavol II. sa začne o 10.00 hodine. Popoludní bude gréckokatolícka svätá liturgia v Bazilike sv. Praxedy. V pondelok na poludnie veriacich na audiencii prijme Svätý Otec v aule Pavla VI. a popoludní v Bazilike Santa Maria Magiore, ktorá je gréckokatolíkom veľmi blízka. V nej sa totiž po prvýkrát slúžila sv. liturgia v staroslovienskom jazyku po tom, ako ju schválil pápež Hadrián II. Ďakovnej svätej liturgii bude predsedať prešovský biskup Ján Hirka (na obr. - pozn. red.)," uviedol pre náš denník k programu vikár Pribula. Dodal, že mimo našich biskupov a ďalších cirkevných hodnostárov zo Slovenska a celého sveta na tejto slávnosti nebude chýbať ani prezident SR Rudolf Schuster, vládna delegácia a zástupcovia verejného aj kultúrneho života.
Pripomíname, že beatifikácia sa do slovenčiny prekladá, ako blahorečenie, alebo vyhlásenie za blahoslaveného. Svätý Otec slávnostne deklaruje nových blahoslavených počas sv. omše a tí sú potom považovaní za svätých. Miestna cirkev ich potom uznáva, ale nie všeobecná. Ten, kto bol beatifikovaný je navždy zapísaný do liturgického kalendára miestnej cirkvi. Až neskôr bývajú blahoslavení kanonizovaní, teda vyhlásení za svätých pre všeobecnú cirkev. Týmto spôsobom sa rozširuje ich úcta z miestnej na celú katolícku cirkev na svete.
"Iste je to dar i odmena Svätého Otca Jána Pavla II. za nesmierne utrpenie našej cirkvi, ktoré musela vytrpieť počas krutej totality v päťdesiatych rokoch a následne až do obnovenia činnosti našej cirkvi v roku 1968. Dostávame v nich nielen veľkých orodovníkov u Pána, ale aj veľké vzory kresťanskej dokonalosti pre náš život na ceste k Nebeskému Otcovi, aby sme sa dostali do večnej vlasti a do spoločenstva blažených. Možno smelo povedať, že Pán vypočul naše prosby a splnil túžby veriacich, najmä tých, ktorí ich poznali. Niektorí naši kňazi a veriaci prežívali podobný osud vo väzniciach, kde vydávali hrdinské svedectvo o svojej viere až po mučenícku smrť. Tak, ako ich príklad svietil pre ich súčasníkov, tak bude svietiť pre ďalšie generácie," povedal pri príležitosti beatifikácie diecézny prešovský biskup Ján Hirka.
Pripomíname, že biskup Pavol Peter Gojdič bol jedným z troch biskupov, ktorí boli prenasledovaní a odsúdení v rámci vykonštruovaných politických procesov v päťdesiatych rokoch. Gojdičovi na súde pripísali aktívny protest proti snahe novej vlády zlikvidovať gréckokatolícku cirkev a preorientovanie gréckokatolíkov na pravoslávie. Vymerali mu doživotný trest. V roku 1953 ako 67-ročnému mu zmiernili trest z doživotného na 25-ročný. Vyrovnaný s Bohom a ľuďmi v roku 1960 zomrel v leopoldovskej väznici. Otec Metod Dominik Trčka z pražskej provincie redemptoristov bol podľa slov biskupa Gojdiča pilierom prešovskej eparchie. Štátny prokurátor ho obvinil zo spolupráce s Gojdičom a za velezradu odsúdil na 12 rokov väzenia. Zomrel na rovnakom mieste ako biskup, o rok skôr.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.