Organizácia OSN pre výchovu, vedu a kultúru (UNESCO) si zajtra pripomenie 55. výročie svojho založenia.
Dvadsať krajín, vrátane bývalého Československa, ratifikovalo 4. novembra 1946 stanovy UNESCO, ktoré boli už predtým schválené na konferencii 44 štátov 1.-16. novembra 1945 v Londýne. Dohodu medzi OSN a UNESCO schválilo Valné zhromaždenie OSN v decembri 1946.
Cieľom UNESCO je prispievať k mieru a bezpečnosti podporou spolupráce medzi národmi prostredníctvom výchovy, vedy a kultúry, aby sa posilnilo všeobecné rešpektovanie spravodlivosti, zákonitosti a ľudských práv a základných slobôd, ktoré potvrdila národom sveta bez rozdielu rasy, pohlavia, jazyka a náboženstva Charta OSN.
Aby sa dosiahli tieto ciele, UNESCO sa podieľa na rozširovaní znalostí a porozumenia medzi ľuďmi prostredníctvom všetkých prostriedkov hromadnej komunikácie. Vytvára nové stimuly pre všeobecnú výchovu a pre rozširovanie kultúry.
Stará sa o zachovanie a ochranu svetového duchovného majetku, pozostávajúceho z knižných a umeleckých diel a iných historicky a vedecky významných pamiatok.
Sídlom organizácie je Paríž. Organizačnú štruktúru UNESCO tvorí generálna konferencia, výkonná rada a sekretariát. Generálna konferencia sa skladá z reprezentantov každého členského štátu a schádza sa každé dva roky. Určuje politiku organizácie, schvaľuje program a rozpočet na každé dva roky. Volí výkonnú radu, ktorá dozerá na plnenie programu a stretáva sa trikrát za rok.
Sekretariát, na čele ktorého stojí generálny riaditeľ, zodpovedá za plnenie programu. Súčasným generálnym riaditeľom je Koičiro Macuura z Japonska, zvolený v novembri 1999. Národné komisie tvoria predstavitelia vlády a mimovládnych organizácií jednotlivých členských štátov. Pomáhajú pri plnení programu UNESCO v oblasti výchovy, vedy a kultúry príslušnej krajiny. UNESCO spolupracuje s mnohými svetovými medzinárodnými organizáciami.
Slovenská republika získala členstvo v UNESCO 9. februára 1993. Stálym delegátom SR pri UNESCO je veľvyslanec SR vo Francúzsku Vladimír Valach. Medzivládny výbor UNESCO pre svetové dedičstvo zaradilo do Zoznamu vetového dedičstva kultúrne pamiatky Slovenskej republiky: Banskú Štiavnicu, Spišský hrad, rezerváciu ľudovej architektúry Vlkolínec a historické jadro mesta Bardejov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.