Prešov / Michalovce / Vatikán - Pápež Ján Pavol II. vyhlásil za blahoslavených prešovského biskupa Petra Pavla Gojdiča a rehoľného kňaza Metoda Dominika Trčku.
Biskup Pavol Peter Gojdič bol jedným z trojice biskupov, ktorí boli prenasledovaní a odsúdení v rámci vykonštruovaných politických procesov v päťdesiatych rokoch. Gojdičovi na súde pripísali aktívny protest proti snahe novej vlády zlikvidovať gréckokatolícku cirkev a preorientovanie gréckokatolíkov na pravoslávie, pričom mu vymerali mu doživotný trest. V roku 1953 ako 67-ročnému mu zmiernili trest z doživotného na 25-ročný, avšak v roku 1960 zomrel v leopoldovskej väznici vyrovnaný s Bohom i ľuďmi.
Metod Dominik Trčka bol šíriteľom duchovnej činnosti komunity redemptoristov latinsko-byzantského obradu v Zemplíne. Vďaka nemu bol v Michalovciach postavený Kláštor redemptoristov a chrám Svätého Ducha.
"Celý proces blahorečenia nebol v prípade M. D. Trčku dlhý. Začal sa v roku 1996 a už vo februári tohto roku Svätý otec odobril všetky podklady", povedal pre náš denník predstavený redemptoristov Jozef Jurčenko.
M. D. Trčka sa stal začiatkom päťdesiatych rokov - podobne ako P. P. Gojdič - obeťou politickej perzekúcie komunistického režimu. Po tom, čo ako 17-ročný vstúpil v roku 1903 do rehole redemptoristov, celý život pracoval medzi gréckokatolíckymi veriacimi. Za kňaza ho vysvätili v roku 1910, neskôr pôsobil ako ľudový misionár v Čechách. O deväť rokov prijal východný obrad, istý čas pôsobil na Ukrajine, aby sa neskôr vrátil na východné Slovensko, kde v Stropkove a Michalovciach pôsobil viac ako 30 rokov. Pre svoje zásadové postoje v období, kedy sa komunistická vláda snažila zdiskreditovať a úplne zlikvidovať gréckokatolícku cirkev, bol M. D. Trčka počas barbarskej noci z 13. na 14. apríla 1950 internovaný v koncentračnom tábore v Podolínci. Obvinili ho zo spolupráce s biskupom Gojdičom, že rozširoval ilegálne protištátne pastierske listy a prostredníctvom svojich pražských predstavených posielal tajné informácie do Ríma. Za velezradu a vyzvedačstvo Metoda Dominika Trčku odsúdili na 12 rokov väzenia. Po roku v Ilave a piatich v Mírove, strávil zvyšok života v Leopoldove, kde na následky krutého zaobchádzania po ťažkých chorobách zomrel 23. marca 1959. "Na nikoho sa nehnevám, všetkým odpúšťam", boli posledné slová M. D. Trčku.
Jeho pozostatky boli exhumované z michalovského mestského cintorína v polovici septembra a po slávnostnej beatifikácii budú v sobotu 10. novembra uložené do sarkofágu bočného oltára chrámu Svätého Ducha v Michalovciach.
Autor: fmm, ak, frk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.