celkov (VÚC). Je to téma pre mladých ľudí pravdepodobne nezaujímavá, no napriek tomu pre ich ďalší život ako občanov žijúcich v jednotlivých regiónov Slovenska veľmi podstatná. Možno sa z času načas sami seba pýtate, prečo sa voľbám do VÚC venuje toľko času v médiách? Odpoveď? Je to jednoducho nevyhnutné. A tak je veľmi pravdepodobné, že sa s touto problematikou budete na stránkach novín, v televízii, či v rozhlase stretávať dlhšie obdobie.
Môj apel v tejto súvislosti smeruje práve k tým z vás, ktorí už prekročili, alebo do prvého decembra prekročia "prah dospelosti". Lebo práve vy budete mať v oný decembrový deň možnosť prejaviť sa ako správni občania Slovenskej republiky, ako uvedomelí spoluobčania svojho mesta, obce či kraja. Máte možnosť rozhodnúť sa, ako sa vo volebný deň zachováte. Či k volebným urnám prídete a splníte si tak svoju občiansku povinnosť, alebo takúto to pre vaše lepšie vyhliadky do budúcnosti neurobíte a budete pasívni.
Podstatou demokracie je práve to, že dáva možnosti výberu a je len na samotnom občanovi, ako sa v danej situácii zachová. Je zároveň potrebné uvedomiť si nielen bezprostrednú cenu týchto volieb (ktorá nie je určite nízka), ale aj celkové náklady, ktoré sú spojené s uplatnením nového modelu štáto-správneho členenia Slovenska (ide o niekoľko miliárd Sk). A ten bez "kvalitných" poslancov a šéfov VÚC nemá zmysel. Práve kvantita (počet voličov), aj keď to nemusí byť pravidlom, môže v týchto voľbách rozhodnúť o kvalite členov VÚC.
V rámci volebného procesu sú, nie zanedbateľnou skupinou voličov, práve študenti, ku ktorým patríte aj vy. Študenti tvoria celkovo asi 10 % celého "voličstva" krajiny. Na túto skupinu obyvateľstva sa zvykne zabúdať, no jej reálna sila je až prekvapivo vysoká. Ukážkou toho sú parlamentné voľby v roku 1998, kedy špecifická skupina voličov, nazývaná prvovoliči (zväčša študenti) ukázala, ako sa vie v prípade veľkého spoločenského záujmu racionálne a uvedomelo zachovať. Bola to veľká zmena oproti parlamentným voľbám z roku 1994, kedy sa na hlasovaní zúčastnilo len asi 20 % všetkých mladých ľudí vo veku od 18 25 rokov. Veľkú zásluha na tom má hlavne tretí /neziskový/ sektor. Za pomoci projektov, ako boli napr. "Rock volieb" sa mu podarilo mladú generáciu osloviť a pritiahnuť k volebným urnám.
Tak vysoká účasť, ako sme jej boli svedkami pri voľbách na jeseň 1998, sa nepredpokladá, no účasť každej osoby je potešujúca a vo volebnom procese podstatná. A tak sa zamyslite, či 5 minút v sobotu 1. decembra strávených vo volebnej miestnosti medzi 7 až 22 hodinou je pre vás až tak nezvládateľnou záťažou, alebo budete voľby bojkotovať už len z princípu?
Autor: Peter Wolský
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.