Zemplíne, vďaka ktorému bol v Michalovciach postavený Kláštor redemptoristov a chrám Svätého Ducha, vyhlásil včera pápež Ján Pavol II vo Vatikáne, aj za prítomnosti niekoľkých stoviek pútnikov zo Zemplína, za blahoslaveného. Celý proces blahorečenia nebol v prípade M. D. Trčku dlhý. Začal sa v roku 1996 a už vo februári tohto roku Svätý otec odobril všetky podklady, povedal pre náš denník predstavený redemptoristov Jozef Jurčenko.
M. D. Trčka sa stal začiatkom päťdesiatych rokov obeťou politickej perzekúcie komunistického režimu. Po tom, čo ako 17-ročný vstúpil v roku 1903 do rehole redemptoristov, celý život pracoval medzi gréckokatolíckymi veriacimi. Za kňaza ho vysvätili v roku 1910, neskôr pôsobil ako ľudový misionár v Čechách. O deväť rokov prijal východný obrad, istý čas pôsobil na Ukrajine, aby sa neskôr vrátil na východné Slovensko, kde v Stropkove a Michalovciach pôsobil viac ako 30 rokov. Pre svoje zásadové postoje v období, kedy sa komunistická vláda snažila zdiskreditovať a úplne zlikvidovať gréckokatolícku cirkev, bol M. D. Trčka počas barbarskej noci z 13. na 14. apríla 1950 internovaný v koncentračnom tábore v Podolínci. Obvinili ho zo spolupráce s biskupom Gojdičom, že rozširoval ilegálne protištátne pastierske listy a prostredníctvom svojich pražských predstavených posielal tajné informácie do Ríma. Za velezradu a vyzvedačstvo Metoda Dominika Trčku odsúdili na 12 rokov väzenia. Po roku v Ilave a piatich v Mírove, strávil zvyšok života v Leopoldove, kde na následky krutého zaobchádzania po ťažkých chorobách zomrel 23. marca 1959. "Na nikoho sa nehnevám, všetkým odpúšťam, boli posledné slová M. D. Trčku.
Jeho pozostatky boli exhumované z michalovského mestského cintorína v polovici septembra a po slávnostnej beatifikácii budú v sobotu 10. novembra uložené do sarkofágu bočného oltára chrámu Svätého Ducha v Michalovciach.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.