výrobno - technickej základne Slovenských elektrární, a. s. Tie sa vo väzbe na vládou prijatú legislatívu aktualizujú každé dva roky s výhľadom na potreby elektrickej energie SR a krytie spotreby zdrojmi v danom plánovacom období, ktoré je desať rokov. Prvého januára 1999 vstúpila do platnosti nová legislatíva ochrany ovzdušia a v súvislosti s tým, v SE, a. s. odštepný závod Elektrárne Vojany (SE EVO) začali s rozsiahlou rekonštrukciou, obnovou, v rozpočtovom náklade desať miliárd korún. Ako sa podarilo program obnovy, ktorého ukončenie bolo plánované na rok 2002, zrealizovať, opýtali sme sa Ing. Milana Fedorca (na snímke), riaditeľa SE - EVO.
Základný program obnovy zdrojov SE EVO a úprav na splnenie ekologických požiadaviek vyplynuli z termínov stanovených v zákone č. 309 /91 - Zákon o ovzduší a prijatím novely tohto zákona sa upravil, resp. modifikoval spomínaný základný program obnovy našich elektrární. V súčasnosti je ukončená denitrifikácia blokov č. 21, 22, 23 a 24 v EVO II a tieto bloky pri prevádzke na zemný plyn dosahujú zákonné limity škodlivín v spalinách. Ukončili sme aj Odsírenie a denitrifikáciu blokov č. 1 a 2 v EVO I a montážne aj obnovu blokov č. 5 a 6 v EVO I, ktoré sú v súčasnom období v skúšobnej prevádzke. Pre dosahovanie limitov škodlivín nie sú prispôsobené bloky č. 3 a 4 v EVO I a č. 25 a 26 v EVO II. Podľa platného zákona sa môžu prevádzkovať do konca roku 2006, pričom prvé dva spomínané bloky by mali byť v prevádzke do konca roka 2006 a o ich ďalšom využívaní, ako aj spôsobe obnovy rozhodne Predstavenstvo SE, a. s. O denitrifikácií blokov č. 25 a 26 sa v programoch rozvoja VTZ SE, a. s. uvažuje v rokoch 2005 2006.
V súčasnosti prebieha v SE EVO skúšobná prevádzka nových technologických zariadení. Aké sú predbežné výsledky monitoringu?
Nateraz sme nezistili závažnejšie nedostatky a doterajšie merania, kontroly a skúšky nasvedčujú tomu, že dosiahnutie projektovaných parametrov je reálne.
V rámci rekonštrukcie došlo, okrem iného, k zníženiu 300 metrov komína na EVO II, výstavbe komína na EVO I a obnove chladiacich veži. Koľko financií si vyžiadali tieto investičné akcie?
Celkové náklady na realizáciu spomínaných investičných akcií, ktoré zabezpečovali viaceré firmy, dosiahli čiastku takmer 490 miliónov korún.
Slovenské elektrárne sú pred transformáciou, teda pre privatizáciou. V akom štádiu je tento proces, čo sa týka Elektrárni Vojany ?
V súčasnom období sa pripravuje reštrukturalizácia elektroenergetiky podľa koncepcie, ktorú schválila vláda SR. Podľa nej sa pripravuje odčlenenie Prenosovej sústavy, o. z. a Tepelnej energetiky Košice, o. z. od Slovenských elektrárni, a. s. do nových subjektov. Proces spomínanej reštrukturalizácie elektroenergetiky Slovenska sa priamo SE EVO nedotkne.
S plánovanou privatizáciou je medzi zamestnancami určité napätie, obavy zo straty zamestnania. Sú opodstatnené ?
Skúsenosti z okolitých štátov ukazujú, že proces privatizácie elektroenergetiky a otvorenie trhu s elektrickou energiou je zároveň tlakom na vyššiu produktivitu práce. V súvislosti s tým, je možné predpokladať, že to bude mať dopad na zamestnanosť v celom odvetví elektroenergetiky a tým aj na zamestnanosť v SE EVO. Tento dopad nie je v súčasnosti jednoznačne vyčíslený a tzv. odborné odhady sa nemusia zhodovať s budúcou realitou.
(Ladislav D. Varga, Veľké Kapušany)
Autor: kl
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.