nečakane a tragicky skončila na Slovensku.
Kardiochirurg z kábulskej kliniky, sa pre emigráciu rozhodol aj kvôli žene a deťom: "V Afganistane som bol trikrát vo väzení len preto, že som vyšetroval aj ženy. Chcel som, aby deti mohli študovať."
7. októbra sa jeho žena a dvaja synovia utopili v Dunaji. Keď ich prevádzač nelegálne prevážal z Maďarska na Slovensko, ich šesťmiestny kajak sa prevrátil: "Keď sme prešli asi sto metrov, prevádzač spadol z člna. Potom sa ho zachytil a prevrátil aj nás. Určite bol opitý."
Mohammad Shafi preplával na druhú stranu Dunaja a zachránil sa. Jeho manželka Malalei do poslednej chvíle kričala: Zachraňuj deti, nie mňa. "Najprv sme nechceli ísť loďou, ale keď sme videli, že dve rodiny pred nami prešli v poriadku, nasadli sme na kajak." Podľa jeho slov prežil aj prevádzač.
Mohammad Shafi tvrdí, že o vyšetrovaní ho neinformuje ani polícia, ani štátne orgány. Nevie ani to, či sa našli telá jeho príbuzných. Riaditeľ migračného úradu Bernard Priecel jeho slová vyvracia: "To sú subjektívne názory. Viem, že Mohammad Shafi stále rozpráva, že orgány nekonajú, ale my máme informácie, že polícia konala. My sme len tí, čo ho prichýlili a dali mu bývanie."
Mohammad Shafi požiadal o azyl na Slovensku i v Maďarsku. Momentálne žije v Záchytnom utečeneckom tábore v Adamove.
Telo jeho ženy našla maďarská polícia 11. októbra v Ostrihome. Mohammad Shafi sa o tom dozvedel od slovenského UNHCR, ktorý opakovane kontaktoval policajtov v Gabčíkove, Trnave, Komárne a Štúrove: "Aj nášmu úradu sa však podarilo túto informáciu získať až šiesty deň po tom, čo ostrihomská polícia našla telo. Každý deň neistoty už aj tak ťažké životné rozpoloženie Mohammada Shafiho ešte zhoršoval," hovorí hovorkyňa UNHCR Mária Čierna.
V Komárne sa Mohammad Shafi stretol s maďarskou policajtkou, ktorá mu opísala nájdené telo a on ho identifikoval. Telá detí sa zatiaľ nenašli.
Na polícii v Gabčíkove mu ukázali fotografie niekoľkých prevádzačov, medzi ktorými identifikoval toho svojho. Polícia ho doteraz nenašla, hoci Mohammad Shafi na mape ukázal aj dedinu, z ktorej prevádzač pochádzal - Vojku nad Dunajom. Takisto povedal, že mal žlté osobné auto a jeho "šéf" modré. "Pol hodinu predtým, ako sa stala tragédia, moja manželka povedala - chvalabohu, že sme odišli z Afganistanu, lebo ho už Američania bombardujú," hovorí Mohammad Shafi.
Prevádzačovi, ktorý ich prevážal cez Dunaj, zaplatil Shafi 1200 dolárov, celá cesta ho stála 20-tisíc dolárov.
Keď pochová manželku, chce cestovať do Anglicka za svojimi príbuznými: "Nemôžem žiť na Slovensku, teraz je to pre mňa veľmi smutná krajina."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.