vyronili slzy aj za ťažko skúšaný Afganistan. Ich predsedníčka vstúpila do duše všetkým nemoslimom, pretože "v čase, keď kresťania putujú na hroby svojich blížnych a uvažujú o živote a odpustení hriechov, sú správy o mŕtvych a nevinných deťoch v Afganistane v dôsledku bombardovania USA šokujúce, poburujúce a zahanbujúce civilizovaný svet. Vodcovia sveta by mali krotiť pýchu padlého ľudstva, a nie ju rozmnožovať (!). Zľaknúť by sa mal aj americký prezident G. Bush, ktorého SNS dôrazne vyzýva, aby neodkladne vydal rozkaz na zastavenie vojenských operácií proti civilistom krajiny, ktorí sa previnili iba farbou svojej pleti (!) a rovnakým náboženstvom ako podozriví teroristi. Národniarom akosi zlyháva pamäť a tak 11. september upadol u nich do zabudnutia. Zabudli, že telá tisícok ľudí - medzi nimi aj detí - pod troskami WTA ešte nenašli a ich rodiny im na hroboch nemohli ani sviečku zapáliť... K 45. výročiu vzniku STV uviedla STV2 hru Alžbeta Hrozná.
Naopak imidž Slovenska sa vybral za veľkú mláku vylepšovať premiér Dzurinda. K tomu mu prišiel vhod slávny maratón, a tak sa odhodlal vlastnonožne vyskúšať tvrdosť povrchu newyorských ulíc. I keď maratón zrejme nevyhrá, zabodoval aspoň v televízii CNN, kde ho do svojej svetoznámej talkshow pozval sám veľký Larry King. Premiér mal síce smolu, že tam bol aj rumunský premiér Adrian Nastase. King zrejme za desať rokov ešte nestačil vymotať socialistické klbko, v ktorom sa obe krajiny na dlhé desaťročia zakonzervovali, a tak si oboch jednoducho poplietol. Všetko sa nakoniec vysvetlilo, dostalo na správnu cestu a King si už s nimi mohol pokecať v angličtine bez tlmočníka. Vraj Dzurinda mal úspech, keď povedal, že jesennú maratónsku sezónu chcel už vypustiť, ale po 11. septembri sa rozhodol behom v New Yorku vyjadriť solidaritu s Američanmi a obyvateľmi mesta. Cíti sa bezpečne a pobeží bez ochranky. V závere interview citoval slová amerického prezidenta Busha po ich stretnutí v júni: „Nie je dôležité, či je krajina veľká. Dôležité je, že má veľké srdce. A Slováci ho majú," dodal Dzurinda. Má to však marné. Slováci až také široké srdce nemajú a čom svedčí aj Dzurindove nie zvlášť lichotivé umiestnenie v rôznych domácich rebríčkoch.
Ku koncu roku, i keď predčasne, máme od nášho štátu aj darček k Vianociam. I keď nenasýti, aspoň zohreje pri srdci. Za niekoľkosto miliónikov sme sa zo základných výsledkov sčítania obyvateľov, domov a bytov dozvedeli, že je nás presne (!) 5 379 455 obyvateľov, že každá tretia rodina má auto. Tu kvôli pravde treba trocha odbočiť. No a tá je taká, že niektoré rodiny majú aj päť automobilov a niekoľko miliónov, niektoré niekoľko desiatok rokov staré hrdzavé kraksne. Podľa štatistiky - teda v globále - je všetko v poriadku a do budúceho sčítania sa to môže už len zlepšiť. Samozrejme tým, že rodiny k tým piatim si prikúpia ďalších päť. Že sa máme naozaj dobre, potvrdzuje aj ďalší údaj - u nás žije skoro šesťtisíc Siuxov a Eskimákov. Kto takýmto údajom naozaj verí, je šťastný optimista. Mnohí však vedia svoje, najmä to, aké to "hausnumerá" do svojich
hárkov popísali. Ak by sme tým počtom Siuxov a Eskimákov naozaj verili, pomaly sa staneme multietnickým štátom, s množstvom národností a rás a ich strán. Viete si predsaviť takú Pravú stranu Siuxov Veľkej Papule?
Keby hlúposť kvitla
"Myslím si, že to nie je rozumné a je to aj nebezpečné".
Poslanec parlamentu za HZDS Augustín Marián Húska na margo prípadného sprístupnenia archívov ŠtB
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.