Jedlíkova, urobil naozaj dobre. Plastici navštívili naše mesto v rámci koncertného turné, počas ktorého propagujú svoj aktuálny album nazvaný Líně s tebou spím.
Je to vo viacerých smeroch pre túto legendárnu skupinu prelomová vec. Po desaťročiach perzekúcií zo strany "socialistického" režimu, a to hlavne jeho funkcionárov a tajnej polície, sa The Plastic People Of the Universe po prvýkrát mohli vybrať do riadneho štúdia, aby nahrali svoj aktuálny materiál v štandardnej kvalite. Všetky doposiaľ fanúšikom dostupné albumy, vydané pod hlavičkou skupiny, boli nahrávané amatérsky, alebo to boli "živáky", čo poznamenalo ich výslednú podobu, ale aj dodalo hudbe "plastikov" určitú auru zakázanosti. Práve aktuálny album sa mal stať skúšobným kameňom, ktorý mal ukázať, či skupina prežije v záplave komercie. No v čase vrcholiacich prípravných prác na jeho nahrávaní umrela hlavná postava tohto hudobného zoskupenia Mejla Hlavsa. A tak všetkých fanúšikov mieriacich na spomínaný piatkový koncert zaujímalo, aký bude nový hudobný materiál, ale hlavne či si skupina v pozmenenom koncertnom zložení udrží svoje čaro.
V oficiálnom čase začatia koncertu sa zdalo, že záujemcov oň nebude dostatok. Ale v okamihu, keď zazneli oneskorene prvé tóny (skupina dorazila neskôr, ako rátal jej časový plán) bola sála už veľmi slušne zaplnená. Dostatočne slušná bola aj kvalita zvuku a väčšina z exoticky vyzerajúcich návštevníkov spomínaného podujatia mala teda možnosť si vychutnať nielen hudbu ale aj zrozumiteľne podané texty.
The Plastic People Of the Universe nastúpili už od začiatku v slušnom tempe a v úvode sa zamerali na prezentáciu vecí z aktuálneho albumu. Skladby Bylo to nedávno, Ach líně, líně..., Teď už vím, II. Podzim a ďalšie sa ukázali ako zaujímavý materiál pre divákov, a tí nadšene reagovali. Pri výkrikoch spomínajúcich Hlavsu sa Vratislav Brabenec (saxofón, spev) zastavil a vyhlásil, že celé aktuálne turné skupina venuje Mejlovej pamiatke. Podieľali sa na tom svojim výkonom okrem zvyšku "starej gardy" aj sympaťácka basáčka Eva Turnová, ako aj Ivan Bierhanzl hrajúci na kontrabas, ktorí rozšírili pôvodnú, okýptenú zostavu skupiny.
Publikum sa dostávalo stále viac do varu, takže niektorí jednotlivci tancovali svoje divoké "tance" aj mimo sály. V druhej polovici koncertu už začali vyťahovať "plastici" esá z rukávu v podobe známych hitov (Tygr, Kanárek, Nikdo, atď.) a tým stupňovali celkovú náladu. Rozvášnené publikum sa dočkalo prídavkov v podobe zľudovelých skladieb Muchomurky bílé a Magické noci, medzi ktorými zaznel popevok To se ti to spí. Koncert, ktorý pôvodne začal značnou nervozitou zo strany publika i skupiny (doštelovávanie aparátov počas úvodných skladieb hudobníkom na pokoji tiež nepridalo) sa skončil obojstrannou spokojnosťou i eufóriou a potvrdil, že skupina The Plastic People Of the Universe má aj vo svojej aktuálnej podobe poslucháčom a divákom čo povedať. Navyše ju žiadne rany osudu neodchýlia od rokmi prešľapávanej trasy na hudobnom poli.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.