nielen o aktuálnych otázkach týkajúcich sa jej ostro sledovaného rezortu.
Vláda schválila zákon o vysokých školách, v ktorom je aj rozhodnutie o zavedení poplatkov len za externé štúdium. Prečo ste sa uzniesli na riešení, ktoré nie je prijateľné pre ľavicu, ani pre pravicu?
- Ani zaplatenie poplatkov nevyrieši tie ťažkosti, ktoré existujú pri financovaní vysokých škôl. O vysokoškolskom zákone sme veľmi dlho rokovali, pričom jeho schválené znenie je výsledkom kompromisu. Buď s ním bude každý čiastočne spokojný, alebo s ním nikto nebude spokojný vôbec. Taký je už osud kompromisov... Podľa môjho názoru existujú v súčasnosti mnohé praktické, podotýkam nie ideologické dôvody, aby denné štúdium na vysokých školách zostalo bezplatné.
Prečo tak tvrdošijne trváte na bezplatnom vysokom školstve? Veď viac peňazí by teoreticky malo skvalitniť výučbu, a o to ide aj vám...
- Momentálna finančná situácia viac ako 80 percent rodín je taká, žeby ich deti museli čerpať nejakú formu sociálneho štipendia, alebo by si museli zobrať úver z pôžičkového fondu na to, aby mohli vôbec študovať. Už len zrealizovať administratívu spojenú s týmito náležitosťami by bolo veľmi nákladné. Financie by sa tak prelievali len z jedného štátneho účtu na druhý, čo by nemalo žiaden význam. A len zvyšných maximálne 20 percent študentov by prinieslo do školstva nejaké peniaze Ak sa situácia zmení a pomer sociálne odkázaných študentov bude nie 80:20, ale naopak, budem aj ja za to, aby každý študent za VŠ platil.
Poslanci NR SR napokon nedali na vaše odporúčanie a neznížili štátnu prémiu stavebného sporenia z 25 na 20 percent. Prečo ministerstvo tak vehementne, i keď nakoniec neúspešne, presadzovalo práve hranicu 20 percent?
- Mali sme na to jeden podstatný dôvod. Dynamický nárast stavebných sporiteľov, ktorý bol najmä v tomto roku, spôsobí, že namiesto pôvodne plánovaných 2 miliárd korún im budeme musieť zo štátneho rozpočtu vyplatiť na stavebnú prémiu až 2,6 mld. Podľa našich zistení sa výrazne zvýšil počet vkladateľov, ktoré stavebné sporenie zneužívajú ako veľmi výhodný spôsob ukladania svojich voľných finančných prostriedkov. Teda ich nedávajú do bánk, ale do stavebných sporiteľní, kde majú dvojnásobné úročenie a navyše neplatia ani daň z úrokov. Preto sa pýtam, prečo my ostatní, ktorí nevyužívame stavebné sporenie na takéto prilepšovanie, máme na nich prispievať?
Poslancom NR SR však boli tieto vaše argumenty ukradnuté...
- Nemôžeme sa tomu čudovať, lebo stavebné sporiteľne si v parlamente svoju robotu urobili... Kvalitným lobbingom si dokázali získať na svoju stranu poslancov a navyše časť z nich sa správa populistickejšie, ako by sa mali.
Po schválení 17. novembra ako dňa štátneho sviatku ste sa vyjadrili, že štát kvôli tomu príde o 3,5 mil. Sk. Ako ste došli k tomuto číslu?
- Za jeden deň sa na Slovensku vytvorí zhruba 3,5 miliardy Sk hrubého domáceho produktu.
V poriadku, ale potom by 17. novembra nemohli byť napr. zapnuté ani lampy pouličného osvetlenia, lebo aj tie sa nepriamo podieľajú na tvorbe HDP...
- Nejde tu o to, aby sme sa škriepili, či takto prídeme o 3,5 alebo len o 3,45 miliardy Sk. V každom prípade je u nás príliš mnoho štátnych sviatkov, pričom v Európe ich majú toľko len v Rakúsku a Nemecku. Priemerný počet v štátoch EÚ je nižší ako u nás. Preto si myslím, že skôr by sme sa mali riadiť heslom, že bez práce nie sú koláče...
Pred 3 týždňami bola z postu riaditeľky daňového Úradu Košice IV odvolaná vaša dobrá známa a členka RV SDĽ Alžbeta Csalová. Kompetentným však v prípade jej náhleho odchodu nebolo príliš do reči. Aké boli teda dôvody jej odvolania?
- Presný prehľad dôvodov vám ani ja nemôžem povedať. Môžem len potvrdiť, že niektoré jej rozhodnutia boli zlé a právne spochybniteľné... Šlo asi o 3-4 prípady, z ktorých jeden sa dotýkal kauzy odpredaja vozňov Intercity po skrachovanej Tory Leas, v ďalších dvoch išlo o problémy s bežným daňovníkom a ten štvrtý si už nepamätám. A keďže podľa generálneho riaditeľa ÚDR Mráza sa to hodnotilo ako porušenie istých pracovných postupov, vyvodili sa z toho dôsledky. Všetko bolo práve v jeho rukách, keďže ministerstvo financií nemá právo menovať alebo odvolávať riaditeľov daňových úradov.
Zrejme ste však v tomto prípade žiadali od O. Mráza vysvetlenie, veď šlo o vašu známu...
- Áno, žiadala a o jeho krokoch som bola priebežne informovaná.
Uspokojilo vás jeho vysvetlenie?
- Ak ide o spôsob riešenia, ktorý viedol k tomu, že bola z tejto funkcie odvolaná, tak áno...
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.