Putinom. Po stretnutí Rumsfeld a Ivanov zdôraznili zblíženie sa postojov Ruska a USA v otázkach bezpečnosti.
"Rusko ani Spojené štáty nechcú klásť prílišný dôraz na vzájomné nezhody a snažia sa pracovať tam, kde medzi nimi panuje zhoda," povedal Ivanov novinárom v Kremli.
Obe strany však zatiaľ nenašli zhodu v otázke plánovaného odstúpenia Spojených štátov od zmluvy o protiraketovej obrane (ABM) z roku 1972 a budovania protiraketového štítu nad americkým územím. Rusko považuje ABM za pilier strategickej stability vo svete. Ruskí predstavitelia však v ostatnej dobe zmiernili svoje vyjadrenia v tejto otázke.
"Rusko aj Spojené štáty chápu, že by sme sa mali spoločne pozerať do budúcnosti. Ale pred odstúpením od akejkoľvek dohody...sme presvedčení, že je lepšie urobiť to, až keď už platí niečo nové," povedal v tejto súvislosti Ivanov.
Podľa ruského ministra je ABM "dôležitým, ale nie jediným komponentom strategickej stability".
"Často nám bolo v minulosti povedané, že zmluva ABM je pozostatkom studenej vojny. Sčasti, a opakujem sčasti, s tým súhlasím. Avšak pozostatkami studenej vojny sú, do istej miery, všetky rusko-americké dohody," vyhlásil Ivanov.
Putin na stretnutí s Rumsfeldom podčiarkol rastúce zlepšovanie sa vzťahov medzi Ruskom a USA. Vyjadril potešenie nad úrovňou spolupráce medzi armádou a spravodajskými službami oboch veľmocí.
Ivanov, s ohľadom na mienku ruskej verejnosti a jej traumu z desaťročnej ozbrojenej intervencie v Afganistane, ktorá si vyžiadala životy tisícov ruských vojakov, však opäť zdôraznil, že ruské jednotky nebudú vyslané do Afganistanu.
Rumsfeld vyjadril Moskve vďačnosť za "skvelú spoluprácu" v protiteroristickej kampani po septembrových teroristických útokoch.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.