riaditeľ plk. MUDr. Stanislav Piják, zariadenie vďaka najmodernejšej diagnostickej - liečebnej technike je porovnateľné nielen s európskymi, ale aj americkými zariadeniami tohto typu. V liečebni preinvestoval rezort obrany nemalé prostriedky, pričom pozitívne výsledky sa dosiahli aj vhodným manažovaním. V ústave totiž napríklad na jedno lôžko pripadá iba trištvrte zamestnanca, v košických nemocniciach sú to minimálne štyria. Podľa MUDr. Pijáka je to napríklad aj v tom, že investovali do výpočtovej techniky, "ktorá urobí veľa práce za ľudí, a tí sa môžu zase môžu venovať potrebám pacientov."
Aj keď po rozdelení federácie ústav stratil 60 percent klientely, v rámci siete štátnych zdravotníckych zariadení sa podarilo prijímať pacientov všetkých ozbrojených zložiek, civilných zamestnancov ministerstva obrany a civilov, ktorí dnes predstavujú až 40 percent pacientov.
V Novej polianke sa liečilo od jej vzniku asi 50 000 pacientov. "V prvých rokoch sa liečila najmä tuberkulóza, potom astma, bronchitída a ďalšie pľúcne choroby, ktoré sú v podstatnej miere spôsobené znečisteným životným prostredím," upresnil MUDr. Piják.
Zaujímavosťou je, že tuberkulóza na Slovensku nevymizla, pretože na 100 000 obyvateľov v súčasnosti pripadá 28 až 65 prípadov tejto nepríjemnej choroby.
Ohniská dnešnej tuberkulózy sú v okresoch Michalovce, Trebišov, Rožňava, kde je najvyššia miera nezamestnanosti. Choroba sa v súčasnosti lieči a diagnostikuje pomerne úspešné, problémovejšie sú prípady spôsobené kmeňmi, ktoré sa v dôsledku zlej terapie stali rezistentné na lieky. Tuberkulóza predstavuje problém pre krajiny ako je Ukrajina či Rusko a týka sa krajín, z ktorých cez naše územie prechádzajú nelegálny migranti, tí sú však po zachytení podrobení zdravotným prehliadkam.
Ústav pripravuje k výročiu na 7. - 8. novembra kongres vojenských internistov s medzinárodnou účasťou.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.