pracovať alebo bývať v podobných mrakodrapoch.
Strach nájomcov a maklérov z najvyšších poschodí značne ustupuje, uvádza najnovšie vydanie denníka New York Times, s odvolaním sa na najnovší prieskum verejnej mienky.
Od 11. septembra, dňa krvavých útokov, nezaznamenali zvýšený nárast výpovedí z kancelárií alebo bytov najvyšších poschodiach newyorských mrakodrapov. V 318-metrovom Empire State Building, ktorý sa po tragédii WTC opätovne stal dominantou mesta, zaznamenali len štyri výpovede z nájmu, čo je pri 880 prenajímateľoch kancelárií skutočne minimum.
V Met Life Buildingu, ktorý má 58 poschodí, nezaznamenali ani jednu výpoveď zo zmluvy. Táto budova, ktorú museli po útokoch viac razy evakuovať kvôli falošným bombovým poplachom, leží v úplnej blízkosti stanice Grand Central. New York sa teda vracia k mottu "čím vyššie, tým lepšie", konštatuje denník.
Spomínaný trend potvrdzuje aj svetoznámy magnát s nehnuteľnosťami Donald Trump, ktorého najnovšia veža vysoká 262,5 metra sa bude nachádzať vedľa sídla OSN. Podľa jeho slov útoky teroristov nemajú žiaden dopad na predaj luxusných apartmánov v tomto mrakodrape so 72 poschodiami. "Predávajú sa bezproblémovo," dodáva Trump.
Rovnako aj exkluzívne byty a kancelárie v oceľovo-sklenom gigante Crystal Towers, ktorých veže majú mať 80 poschodí, idú doslova na dračku. Už polovica z 33 plánovaných luxusných bytov sa predala, a to po 11. septembri za 60 miliónov dolárov.
Úplne sa však Newyorčania strachu z najvyšších poschodí mrakodrapov predsa len nezbavili. Niekoľko prestížnych spoločností, ktoré majú kancelárie práve na posledných poschodiach, avizovalo, že ich klienti radšej rokujú na najnižších poschodiach.
"Nervozita je stále tu," tvrdí advokát Anwalt Jonathan Marks, ktorého kancelária sa nachádza na 79. poschodí Empire State Building.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.