Cmúľanie palca nie je fenoménom len modernej doby, ale existovalo už v Starom Egypte pred 2200 rokmi.
Škótski zubní lekári si pri skúmaní jednej egyptskej múmie všimli chybné postavenie zubov. Z toho usúdili, že nebohý si musel v detstve veľmi často cmúľať palec, informoval denník The Scotsman. Predmetná múmia patrí asi 20-ročnému mužovi. Našli ju v roku 1911 v Egypte a dnes je vystavená v Škótskom národnom múzeu. Vonkajšia podoba mŕtveho je známa len z portrétu, ktorý je položený na jeho tvári. Vedci sa dlhé roky neodvážili nahliadnuť pod obväzy, zahaľujúce celé telo múmie.
Na tento krok sa podujal až tím vedcom pod vedením Iaina McLeoda z univerzity v Edinburghu. Z údajov, ktoré vedci získali počítačovou tomografiou, vymodelovali najprv kosti lebky a sánky a na tie potom naniesli mäso a svaly z plastelíny.
Model sa zhodoval nielen s portrétom, ale prezradil aj niečo z detstva nebohého. "Predné zuby múmie vyčnievajú veľmi dopredu a sú v šikmej polohe," povedal McLeod. Takéto znaky sa nájdu iba u ľudí, ktorí si dlho cmúľali palec a spôsobili si deformácie podnebia. Podľa McLeoda ide o najstarší známy doklad cmúľania palca.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.