že nemá žiadne peniaze a poprosil ma, či by som mu nejaké nedal… Navštívil ma viackrát. Raz s tým, že si hľadá zamestnanie, potom, že potrebuje peniaze na vybavenie osobných dokladov. Neskôr tvrdil, že si našiel prácu, ale na začiatok potrebuje nejaké peniaze. Chcel som mu pomôcť, preto som mu vždy požičal a on sľúbil, že mi všetko vráti," vypovedal v prípravnom konaní duchovný z farského úradu v Bratislave-Dúbravke., od ktorého mal Rudolf K. postupne vylákať 200 tisíc korún.
Tridsiatnik, ktorý ho mal podviesť, stál na sklonku uplynulého týždňa pred senátom Okresného súdu Košice I., kde uviedol: "Mons. Borisa T. som poznal asi 15 rokov, ešte z čias, keď pôsobil na Záhorí. Keď už kvôli veku nemohol vykonávať bohoslužby, preložili ho do Bratislavy-Dúbravky. Tam som ho vyhľadal niekedy v máji 1997, krátko po tom, čo som bol prepustený z vyšetrovacej väzby. Povedal som mu o tom a poprosil som ho o pomoc. Dvakrát vybral peniaze zo svojho účtu v Ľudovej banke a okrem toho mi dal dva razy peniaze v hotovosti, išlo o sumy do desaťtisíc. Spolu mi dal postupne asi 100 000 korún." Rudolf K. dodal, že duchovný otec mu dával peniaze preto, aby mu pomohol sa zamestnať, čo sa mu aj podarilo.
"Netrval na ich vrátení, len na vrátení zlatých vreckových hodiniek, ktoré mi dal, aby som ich založil, keby mi nejaké peniaze chýbali. Mal 92-rokov a veľmi si ich cenil, pretože mu ich ako desaťročnému daroval jeho dedo… V záložni mi za nechceli dať 40 tisíc, ale nezaložil som ich, mám ich doma. Nemohol som ich vrátiť len preto, že ma medzitým opäť vzali do väzby," argumentoval Rudolf K. Zdôraznil pritom, že jeho dobrodinca netrvá na tom, aby bol trestne stíhaný. K tomu, čo si o tom duchovný naozaj myslí, bude mať možnosť vyjadriť sa na pojednávaní, pravda, ak mu to dovolí zdravotný stav.
Nejde však len o neho. Prokurátor obžaloval Rudolfa K. z pokračujúceho trestného činu podvodu, ktorým spôsobil značnú škodu na cudzom majetku. Podľa obžaloby sa od začiatku roka 1998 dopúšťal stále rovnakej trestnej činnosti, ktorá mala spravidla ten istý scenár. Pod falošnými menami navštevoval kláštory, geriatrické centrá a farské úrady na celom území Slovenska. Najprv sa pekne telefonicky ohlásil a dohodol si návštevu. Tvrdil o sebe, že žije vo Švajčiarsku, kde vlastní väčší majetok a že by chcel pomôcť farnostiam sponzorským príspevkom určeným na opravu kostolov. Bez vyzvania predkladal osobné doklady, ale nikto, okrem neho nevedel, že mená Ing. David Motejl, Richard Varga, alebo Ing. Imrich Pápeš, pod ktorými vystupoval, sú falošné. "Švajčiar," ktorý tak veľmi túžil krajanov obdarovať, však pred naplnením sľubov, od nich najprv zinkasoval nejaké "drobné".
Išlo o finančné čiastky, ktoré sa pohybovali od dvoch do 15 tisíc korún, no niekedy aj viac. Odôvodňoval to tým, že na to, aby vybral z banky nejaký finančný obnos, potrebuje zaplatiť určitý poplatok. Tvrdil, že ho po príchode na Slovensko okradli a preto nemá žiadne peniaze… Takýmto spôsobom sa mu podarilo vylákať 523 950 korún. Nevenoval ich však na charitu, ale minul pre vlastnú potrebu, resp. prehral v herniach a kasínach, ktoré s obľubou navštevoval. Poškodení, ktorým sľúbil, že sa v krátkom čase vráti aj so sľúbeným darom, sa ho už viac nedočkali.
S pomocou uvedených praktík sa mu podarilo obkrútiť si okolo prsta 30 ľudí z rôznych kútov Slovenska. Z Kláštora svätého Dominika v Petrovanoch, okr. Prešov si odniesol 5000 korún, z Geriatrického centra na Strojárenskej ulici v Košiciach 7 tisíc, zo sídla Konventu sestier Dominikániek na Moyzesovej ulici 2500 korún. Kňaza z Pezinka-Grinavy, stála návšteva "Richarda Vargu" 80 tisíc, zástupcu Subdekanského úradu v Levoči 8050 korún a kňaza, ktorý tam prechodne býval, ďalších 5400 korún. V Štefanovej, okr. Pezinok, sa obžalovaný uviedol pod menom Ing. Imrich Pápeš s tým, že ako súkromný podnikateľ, poskytne farskému úradu finančný dar v hodnote 96 tisíc mariek na reštaurovanie historických pamiatok v kostole. Od miestneho kňaza pri tejto príležitosti vylákal 30 tisíc a v Krivanoch, okr. Prešov, ďalších 9 tisíc.
Duchovného z Liptovského Michala, okr. Ružomberok pumpol o 14 tisíc, jeho kolegu v Liptovskej Teplej o 10 tisíc a farský úrad v obci Pucov, okr. Dolný Kubín pripravil o 33 tisíc korún. Pod nepravým menom Ing. Vladimír Hrašna navštívil aj Kláštor Nepoškvrneného srdca Panny Márie a prisľúbil finančný dar - 300 tisíc korún vo švajčiarskych frankoch. Tentoraz uspel s rozprávkou, že mu ukradli doklady a peniaze, na vybavenie ktorých a vyzdvihnutie frankov z banky, dostal 35 tisíc korún, ktoré mu požičala sestra predstavená. To všetko je len torzo z 3O skutkov, zo spáchania ktorých ho viní obžaloba, pričom dvoch z nich sa mal dopustiť v štádiu pokusu. Rudolf K. sa bez výhrad priznal len ku spáchaniu cca desiatich skutkov, zatiaľ čo ostatné popiera, resp. ako povedal, "zatiaľ" sa k nim odmieta vyjadriť.
Obžalovaný sa nachádza v zložitej situácii. Na krku má okrem uvedeného podvodu aj ďalší, za ktorý dostal v Bratislave 7 rokov nepodmienečne. Rozsudok však nie je právoplatný. Čas plynie a roky strávené vo väzbe v súvislosti s jedným i druhým skutkom, sa zrejme podpísali aj pod jeho psychiku. Svedčí o tom skutočnosť, že v aguste tohto roka začal držať protestnú hladovku. Do toho prišla zpráva, že jeho obhajca JUDr. Štefan P., spáchal samovraždu... O mesiac neskôr ho kvôli zhoršenému zdravotnému stavu premiestnili z košického Ústavu pre výkon väzby do nemocnice pre odsúdených v Trenčíne.
Na pojednávaní pôsobil Rudolf K. vyrovnaným dojmom, ale to, čo na záver odročeného pojednávania povedal naznačovalo,že v systéme orgánov činných v trestnom konaní,je niečo choré..."Som vo väzbe už 80 mesiacov. Kvôli tej veci v Bratislave som strávil dva roky väzby v Čechách a ďalšie dva doma. Potom ma z nej prepustili a o krátky čas na to, ma vzali do väzby kvôli podvodu, pre ktorý som súdený teraz, a budú to už tri roky…" vyhlásil obžalovaný. Namiesto komentára, uvediem citát z jeho listu, v ktorom mi predčasom napísal:"Nevládzem ďalej, som na konci so silami. Veď človek nie je vo väzbe preto, aby ho likvidovali, ale aby čakal na rozhodnutie súdu o vine, či nevine..."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.