regionálnych samospráv, našli si včera pre nás čas. Zaujímali nás totiž výsledky májového sčítania ľudu. Najmä v súvislosti s Prešovským krajom, ktorý je podľa posledných údajov najväčším v SR. Ako sme sa dozvedeli, kým na Slovensku žije 5 379 455 obyvateľov, v našom kraji ich je 789 968, čo je 14,7 percenta. Zaujímavé je, že až 50,8 percenta obyvateľov tvoria ženy.
Opýtali sme sa tiež či od ostatného sčítania v roku 1991 stúpol počet obyvateľov a o koľko. "Žiaľ, nedá sa to porovnávať. Pred desiatimi rokmi ešte nebolo územné členenie kraja. Ani okresné čísla sa nedajú porovnať, lebo vtedy pod okres Prešov patril aj terajší okres Sabinov. Vieme potvrdiť, že v okrese je teraz 161 782 obyvateľov, z toho 51,3 percenta žien. Mesto Prešov, ktoré je tretie najväčšie na Slovensku má 92 786 a z nich 51,9 percenta žien," povedal nám včera riaditeľ KŠÚ v Prešove Ján Cuper.
Zaujali nás aj údaje o vekovom zložení obyvateľstva. Čísla totiž hovoria o tom, že v Prešovskom kraji je najvyšší podiel mladého obyvateľstva a menej starých ľudí, hoci vo všeobecnosti populácia v SR starne. V rámci kraja máme 22,8 percenta detí vo veku do 14 rokov, od 15 do 55 až 60,9 percenta a od 55 do 60 rokov 15,9 percenta. Keby sme ich porovnali s celoslovenským údajom, tak mladých ľudí je len 18,9 percenta a starých 18.
Ako nám pripomenula vedúca odboru cestovného ruchu a ostatných štatistických zistení na KŠÚ Sidónia Hurná, podľa výsledkov sčítania je v kraji 376 983 ekonomicky aktívnych ľudí. "Sú však medzi nimi aj nezamestnaní, to znamená v produktívnom veku a v stave pracovať, keď dostanú príležitosť."
V tej súvislosti sme sa tiež opýtali, aká je životná úroveň ľudí v tomto kraji, keďže poznáme vysoké percento nezamestnanosti a výroky o tom, že východ Slovenska je najchudobnejší, sa už stali faktom neraz konštatovaným. Riaditeľ J. Cuper argumentoval, že životná úroveň je široký pojem, ale z údajov sa dá zistiť, aká je vybavenosť domácností predmetmi dlhodobej spotreby. Napríklad ústredné kúrenie má 75,1 percenta ľudí, kúpelňu so sprchou 92,1 a automatickú práčku 60,5 percenta. Chatu má však k dispozícii už len 4,7 percenta obyvateľov Prešovského kraja, v okrese 6,3, ale v meste Prešov už 9 percent. Osobné auto v kraji vlastní 40 percent, v okrese Prešov 41,6 percenta, ale v krajskom meste 41,4 percenta. Podobne je to s počítačom. Kým v kraji tento komunikačný prístroj vlastní 10,2 percenta obyvateľov v meste Prešov 17,3. V porovnaní so Slovenskom sú hodnoty len o málo nižšie, ale ako podotkol riaditeľ KŠÚ:" na to, aby sme mohli hovoriť o životnej úrovni je potrebná hlbšia analýza faktov."
K slovenskej národnosti sa v kraji prihlásilo 90,7 percenta obyvateľov, čo je pokles oproti údajom spred desiatich rokov o 1 percento. K rómskej sa hlásia 4 percentá obyvateľov, čo je síce nárast, ale nedá sa hovoriť o presnom údaji. Na Slovensku žije 89 920 Rómov a v Prešovskom kraji sa prihlásilo 31 653 ľudí, čo je zhruba tretina. K rusínskej národnosti sa hlási 2,7 a k ukrajinskej 0,9 percenta. Medzi jednotlivými mestami kraja sú napríklad aj také rozdiely, že kým v Prešove sa k Slovákom hlási 94,2 percenta ľudí, v Poprade 93,6 a v Medzilaborciach len 50,4 percenta.
Oproti roku 1991 zaznamenali tiež nárast počtu obyvateľov, ktorí sa hlásia k náboženskému vierovyznaniu." Zrejme ide o nárast z vtedy nezisteného počtu. Treba si uvedomiť, že rok 1991 bol prelomovým obdobím v spoločnosti a zrejme nie všetci obyvatelia boli rovnako úprimní," uviedol J. Cuper. Najpočetnejšia skupinou obyvateľstva, až 67 percent sa hlási k rímsko-katolíckemu vyznaniu, 15,3 percent ku grécko-katolíckemu , k evanjelickému 5,1 a k pravoslávnemu 4 percentá. K židovským náboženským obciam sa v rámci kraja prihlásilo len 120 ľudí, z toho v Prešove 67 a v Poprade 19. K iným vyznaniam sa priklonilo 2,5 percenta obyvateľov a 5,6 neuviedlo žiadne. Mimochodom, na Slovensku je bez vyznania 13 percent obyvateľov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.