Eduard Kukan (na obr.) za „jedinú reálnu alternatívu pre budúci vývoj Slovenska". Vstup do NATO nie je podľa Kukanových slov iba priorita ministerstva zahraničných vecí, či obrany, ale bezpečnostná priorita Slovenskej republiky. „Bezpečnosť krajiny je strategická, dlhodobá úloha," uviedol minister a zdôraznil, že vstup do aliancie je najefektívnejší a najlacnejší. Reforma armády by sa totiž musela uskutočniť bez ohľadu na náš vstup. Kapitolu obrany tvorí v súčasnosti v štátnom rozpočte vyčlenená sumu vo výške 1,76 percenta hrubého domáceho produktu, navyšovať by sa postupne mala do výšky dvoch percent HDP. Podľa ministra Kukana je členstvo aliancii „pečiatkou dôveryhodnosti, ktorá znamená, že Slovensko je bezpečnou zónou pre zahraničné investície". Okrem bezpečnostného a ekonomického hľadiska bude mať členstvo v NATO podľa šéfa slovenskej diplomacie aj politický, etický i historický význam.
„Slovensko má asi jedenásť mesiacov na to, aby zvýšilo stav pripravenosti na členstvo v aliancii," uviedol E. Kukan a zdôraznil, že SR je dôveryhodným kandidátom a „jedine svojim vlastným neuváženým postupom a postojmi sa môže vylúčiť zo vstupu do NATO". Pražský summit Severoatlantickej aliancie má prívlastok rozširovací a podľa ministra je „vylúčený nulový variant". Prijatá teda bude minimálne jedna krajina. Najčastejšie sa hovorí sa o modeloch 2S (Slovinsko a Slovensko), 2S plus Pobaltie a 2S plus Pobaltie plus jedna krajina z Balkánu. Aj keď Eduard Kukan zdôraznil, že naše členstvo v aliancii nie je automatické, na otázku, čo potom, ak by nás neprijali, odvetil: „Ak mám pravdu povedať, neuvažujem nad takou alternatívou. Kedy už potom, ak nie teraz?!" Podotkol, že miesto konania - Praha by naviac malo byť pre nás „prirodzeným bonusom", a zároveň summit by mal byť akousi rozlúčkou s Václavom Havlom ako českým prezidentom. V tejto súvislosti zdôraznil pomoc štátov Višegrádskej štvorky Slovensku pri predvstupových procesoch.
Minister obrany Stank sa vyjadril, že vstup Slovenska do NATO pomôže znovuoživeniu zbrojárskej výroby. Šéf diplomacie s ním súhlasí. „Vstup do NATO umožní výrobnú kooperáciu s mnohými ďalšími krajinami," uviedol Kukan, podľa ktorého slovenské zbrojárstvo živorí a snaží sa o vývoz. Ten je však obmedzený a ostro sledovaný. Ako uviedol, Slovensko nemôže vyvážať zbrane do krajín, kde je uvalené embargo, ani keby boli ochotné platiť. Podľa jeho slov nemôžu nad principiálnosťou v oblasti bezpečnosti zvíťaziť momentálne záujmy. „Náš zbrojársky priemysel je vyvinutý. Podarilo sa nám predať húfnice Zuzany do Grécka, členskej krajiny aliancie. No v týchto krajinách máme ako nečlen NATO, z prirodzených dôvodov, menšie šance sa presadiť."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.