organizácie mi táto mala vyplatiť majetkový podiel po troch rokoch od okamihu schválenia ostatnej ročnej účtovnej uzávierky. Po troch rokoch čakania som dostal vyrozumenie, že moje členstvo v družstve síce zaniklo, ale vyrovnávací podiel vyplatený nebude," načrtol problém starosta obce Gerlachov Ján Gašper.
Príčinou je podľa písomného zdôvodnenia vedúceho právneho oddelenia SD Dalibora Princa skutočnosť, že "družstvo vykázalo v predchádzajúcich rokoch stratu a vyrovnávací podiel v prípade pána Gašpera predstavuje nulový zostatok." V kontraste s týmto vyjadrením vyznievajú slová riaditeľa popradskej Jednoty Jaroslava Koleka. "Už tretí rok sme v zisku. Na území okresov Poprad, Kežmarok a Stará Ľubovňa máme spolu 89 vlastných predajní. Zajtra (dnes pozn. red.) otvárame deväťdesiatu vo Vyšných Ružbachoch a zhruba o dva týždne ďalšiu v Podolínci. Len do rekonštrukcie tejto jednej budovy sme investovali bezmála štyri milióny korún," povedal nám riaditeľ. Aj to je dôvod, prečo bývalým členom družstva nie je jasné, ako im vedenie Jednoty mohlo uprieť právo na vyplatenie majetkového podielu. V prípade J. Gašpera to predstavuje vyše 12 tisíc korún.
Otázku sme adresovali J. Kollekovi. "Neotravujte ma s takýmito vecami!," odbil nás a odkázal na pracovníčku jedného z administratívnych oddelení, ktorá by podľa neho o jednotlivých konkrétnych prípadoch mala vedieť viac. Kým sme sa rozlúčili, stihol ešte vysvetliť, že činnosť družstva je zakotvená v jeho stanovách, pričom v súvislosti s vyplácaním podielov došlo k zásadnej zmene v apríli tohto roku. Podľa nášho názoru by sa však táto zmena pravidiel nemala dotknúť "družstevníkov", ktorí o ukončenie členstva v organizácii požiadali ešte pred jej schválením.
Prečo teda bývalí členovia museli čakať tri roky, aby sa napokon dozvedeli, že nemajú nárok na nič? "Ekonomická uzávierka roku, kedy sme zaregistrovali žiadosť o zrušenie členstva, bola schválená až v priebehu roku nasledujúceho. Nemali sme teda na základe čoho informovať o tom, že v roku 1998 nedosiahneme dobrý výsledok. To je tiež dôvod, prečo sa neakumuloval fond na vyplácanie podielov a preto ich nebolo z čoho vyplatiť. Viem však o viacerých prípadoch napríklad z roku 1996, kedy boli majetkové podiely vyplatené v plnej výške," povedala nám pracovníčka SD Jednota. Podľa nej, tohtoročná zmena stanov družstva priniesla novinku, ktorou je právo na vrátenie vstupného členského poplatku pri odchode z organizácie, vo výške 500 korún. Na tento však nemajú nárok tí, čo o zrušenie členstva požiadali už skôr.
Najsmutnejší z praktík SD Jednota je samotný starosta Gerlachova. Pred rokmi totiž presvedčil viacerých spoluobčanov o výhodách vstupu do družstva. Po odpredaji "jednoťáckej" predajne v obci inému subjektu však došlo k hromadnému odhlasovaniu sa občanov z organizácie. Minimálne tí, čo tak urobili v roku 1998, si na majetkový podiel, ktorý symbolicky vlastnia v podobe certifikátu, nárokovali márne. SD Jednota totiž našlo spôsob, ako im ho nevyplatiť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.