Korzár logo Korzár

Práca tunelárov Uranpresu je v zahraničí známa svojou kvalitou, v meradle konkurencie sú však Slováci pridrahí

Spišská Nová Ves Spišskonovoveská firma Uranpres spol. s. r. o sa od roku 1994 podľa slov jej generálneho riaditeľa Ing. Jána Jaška pohybuje v

čiernych číslach. Zisk sa každoročne vyšplhá na úroveň zhruba troch až piatich miliónov. "Tento rok očakávame to isté. Tržby nám poklesli najmä z dôvodu, že sme v rámci vtedy existujúceho Združenia Spiš, v ktorom boli tri firmy, prestali realizovať práce na tuneli pod Braniskom. Tam bol náš nosný objem v rokoch 1997 až 2000. Teraz predpokladáme objemy zhruba na úrovni 200-miliónov korún iba na Slovensku s tým, že zisk by sa mal pohybovať, ako som povedal, v rozpätí od troch až do piatich miliónov korún. Je to výsledok za deväť mesiacov tohto roku a zisk je momentálne na úrovni asi 2, 5 milióna korún," uvádza J. Jaško. V súčasnosti zamestnáva Uranpres 230 pracovníkov s tým, že firma má dcérsku spoločnosť Výstavba tunelov a dolov - VTD so sídlom v Čechách, ktorá má dnes 58 kmeňových zamestnancov zo Slovenska, ktorí sa v českej firme realizujú. Generálny riaditeľ firmy predpokladá, že objemy sa v tejto dcérskej spoločnosti budú pohybovať na úrovni 20 až 25 miliónov českých korún, zatiaľ čo zisk by mal predstavovať taktiež 2, 5 až 3 milióny. Česká firma vznikla podľa slov J. Jaška 1. januára tohto roku. Tržby Uranpresu na výstavbe tunela Branisko sa v predošlom období sa pohybovali podľa slov generálneho riaditeľa v maximálnej výške 350 miliónov korún. "Čo nás v súčasnosti napriek dobrým výsledkom ťaží, je problém s niektorými odberateľmi - či už ide o štátne alebo súkromné firmy. Máme pomerne vysoké pohľadávky, ktoré sa dnes pohybujú vo výške asi 50 miliónov korún," konštatuje J. Jaško. Uranpres spláca v súčasnosti Všeobecnej úverovej banke starý úver, o čerpaní nového firma za súčasných podmienok neuvažuje. Výška ročných investícií do rozvoja spoločnosti je podľa slov generálneho riaditeľa rôzna. Najväčšou investíciou bol nákup banskej technológie na výstavbu tunela Branisko, prevyšujúca sumu 22 miliónov korún. O ďalších strategických zámeroch firmy J. Jaško hovorí : "Keďže sme banícka firma, našou nosnou činnosťou je geologický prieskum a podzemné staviteľstvo, tunelárska činnosť. Hlavný záber tvoria aktivity v rámci Slovenska, ale robíme aj v oblasti zahraničného podnikania. Tri roky sme realizovali práce v Španielsku a taktiež robíme ponuky tunelárskych prác v oblasti bývalej Juhoslávie, medzi Slovinskom a Čiernou horou. Uvidíme, ako v týchto ponukách dopadneme ďalej," konštatuje J. Jaško. Za najproblematickejšiu považuje v súčasnosti spišskonovoveská firma najmä oblasť finančnej disciplíny. V oblasti legislatívy väčšie problémy J. Jaško nevidí. Nedávno sa začal Uranpres angažovať aj v Spišskom hospodárskom klube. Od členstva v ňom si sľubuje generálny riaditeľ predovšetkým akúsi vzájomnú prepojenosť a pomoc medzi jednotlivými firmami v regióne.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

so záberom na zahraničný trh. Momentálne realizuje práce na Branisku zhruba 40 zamestnancov Uranpresu, ktorí sa budú na výstavbe tunela podieľať približne do konca februára budúceho roku. V súčasnosti je o slovenských odborníkov v oblasti tunelárskej činnosti záujem aj zo strany zahraničia. Ako však potvrdzuje J. Jaško, slovenskí odborníci sú dobrí, ale drahí. "Chvália nás, ale keď si prepočítajú náklady na cestovné aj ubytovanie pre našich ľudí, je to menej výhodné. Iní sú možno menej kvalifikovaní ako naši odborníci, ale sú lacnejší," dodáva. O prácu, ktorá prestala byť svojho času klasickou baníckou činnosťou, je v súčasnosti vzhľadom na slušné platy zo strany ľudí v regióne záujem. "Táto práca už nie je fyzicky tak náročná, ako bola kedysi. Je tu pomerne vysoký stupeň mechanizácie," konštatuje J. Jaško na margo súčasného záujmu mladých ľudí o prácu v tejto oblasti.

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 225
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 251
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 070
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 101
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 787
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 223
  7. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 546
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 544
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu