najlukratívnejšej časti trhu, ktorou je preprava zásielok do hmotnosti jedného kilogramu.
Poslancov nepresvedčil ani argument nezávislej autority Protimonopolného úradu. Ten upozorňoval, že hoci cieľom zákona je liberalizovať trh s poštovými službami, hrozí pravý opak. "Návrhom zákona dochádza nie k liberalizácii trhu, ale naopak k posilneniu monopolného postavenia Slovenskej pošty," upozornil Protimonopolný úrad listom Jaroslava Wolfa, šéfa parlamentného výboru, ktorý zákon pripravoval.
Zvýhodnené postavenie štátnej pošty je v súlade s európskou legislatívou. Rozpor je však v jeho miere.
Zatiaľ čo poslanci včera odhlasovali monopol na zásielky do jedného kilogramu, v Európskej únii je to len do 350 gramov. Brusel pritom pracuje na novej smernici, ktorá by hranicu ešte znížila na 200 gramov. Monopol získavajú národné pošty ako kompenzáciu za povinnosť doručovať zásielky do každej, aj tej najmenšej obce v krajine. Táto povinnosť sa nazýva univerzálna služba. Poštám pri nej vznikajú vysoké náklady, prípadne aj straty.
V Európe sa však ostatné firmy na trhu, ktoré neposkytujú poštové služby, na prípadné straty pošty neskladajú. Túto povinnosť majú iba ďalší poskytovatelia univerzálnej služby. Na Slovensku takéto firmy okrem pošty nepôsobia. Celý rad firiem pôsobiacich na prepravnom trhu sa obáva, že vinou nepresných definícií v zákone budú musieť pošte platiť. Proti tomu sa ohradili expresné služby, zasielatelia, kuriérske služby, leteckí prepravcovia, železnice a špedičné firmy.
Podľa zástupcov Slovenskej pošty neznamená nový zákon posilnenie jej monopolu, pretože ide iba o ponechanie doterajšej úpravy. Kompenzácie sa budú podľa pošty týkať iba firiem poskytujúcich univerzálnu službu.
Tomáš KURTANSKÝ
Autor: Landshut (SITA)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.