69,5 milióna eur, môže o ne z veľkej časti prísť. Povedala to vicepremiérka Mária Kadlečíková s tým, že do 15. októbra bolo kontrahovaných 53 percent prostriedkov z finančného memoranda pre SR, pričom dnes by to mohlo byť približne 65 percent. Zodpovednosť za tento stav podľa nej nesú jednotlivé rezorty a ich implementačné agentúry.
SR v niektorých prípadoch neuznala výberové konanie pre netransparentné podmienky od zadania projektu až po samo konanie. Išlo napríklad o projekt teplárne v Pezinku. Víťaz súťaže mal vypracovaný totožný návrh s podmienkami tendra a podľa Kadlečíkovej zrejme došlo k úniku informácií, na čo slovenskú stranu upozornila EK. "V tejto situácii si nemôžeme dovoliť nič, čo by spochybnilo kredibilitu SR," zdôraznila pre novinárov. Najviac projektov sa dostalo do Bratislavského kraja - 23 percent a najmenej do Trenčianskeho kraja, len 7,5 percenta.
Kadlečíková súčasne informovala, že veľvyslanec EÚ v SR Walter Rochel minulý týždeň požiadal, aby všetky dokumenty súvisiace s kauzou Rolanda Tótha a eurofondov, vrátane zistení NKÚ, zaslala slovenská strana všetkým členským krajinám pätnástky. Malo by sa tak stať už dnes.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.