zvolal na včerajšie popoludnie primátor Zdenko Trebuľa. V súčasnosti sa pripravuje reštrukturalizácia Slovenských elektrární s tým, že 44,5 percentný podiel Teplárne Košice by malo prejsť bezodplatným prevodom do majetku mesta.
Podľa informácií primátora Zdenka Trebuľu však existuje snaha zavesiť vyše miliardový dlh z jadrovej energetiky na TEKO, čím by sa povestné "zlaté vajce" premenilo na nechcenú nevestu a poslanci by s najväčšou pravdepodobnosťou prevod teplárne do majetku mesta neschválili.
"Oceňujem iniciatívu primátora, že komisiu poslancov a odborníkov zvolal na rokovanie, aby sme si mohli vydiskutovať možností, pred ktoré môže byť mesto Košice postavené. Len dobre pripravené mesto totiž môže zareagovať na vzniknutú situáciu operatívne a čo najvýhodnejšie pre občanov," povedal nám po skončení rokovania poslanec Gabriel Fischer, ktorý na poslednom zastupiteľstve navrhol uznesenie, aby košickí poslanci dostali do konca decembra štúdiu-informáciu o tom, čo mieni mesto podniknúť s podielom TEKO a vodárňami.
"Najdlhšia, najtvrdšia a najplodnejšia diskusia bola o budúcnosti košickej teplárne, čo sa s ňou dá podniknúť. Som členom dozornej rady v Slovenských elektrárňach a už raz som sa pokúšal presvedčiť jej ďalších členov o tom, že preniesť dlhy z jadrovej energetiky na tepláreň nie je rozumné a pre mesto neprijateľné riešenie. Vtedy môj návrh neprešiel o jeden hlas. Koncom novembra sa má zísť dozorná rada elektrárni opäť a ja opätovne budem bojovať za to, aby sa transformácia teplárne na mesto uskutočnila bez dlhov. Aj pán primátor včera povedal, že sa bude snažiť presvedčiť kompetentných na ministerstve po svojich linkách, tlak vyvinie aj riaditeľ TEKO. Dúfam, že budeme úspešní."
Ako nám poslanec Fischer ďalej povedal, komisia sa včera dohodla na rozpracovaní štyroch možnostiach ďalšieho osudu teplárne.
"Prvá varianta je najpesimistickejšia-vychádza z možnosti, že na tepláreň prejdú aj spomínané dlhy, druhá je naopak najoptimistickejšou, keď mesto dostane podiel teplárne bez dlhov. Tretia alternatíva počíta s postavením novej teplárne v okolí magnezitky v spolupráci so zahraničným investorom, pričom tromfom mesta by boli rozvody tepla, ktoré sú majetkom Košíc. Štvrtou alternatívou je prebudovanie teplárne na elektráreň za predpokladu, že by sa vybudovala nová tepláreň. Samozrejme, ide o veľmi zjednodušený výklad, treba si uvedomiť, že energetický systém mesta je zložitý odborný problém a načrtnuté alternatívy spolu súvisia, jedna sa odvíja od druhej," dodal Gabriel Fischer, ktorý je presvedčený, že do konca decembra sa pre poslancov stihne pripraviť transparentný informačný materiál o budúcnosti energetiky Košíc.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.