nie však bez následkov.
Menšie členské krajiny a poprední diplomati EÚ vyjadrili rozhorčenie nad tým, ako britský premiér Tony Blair pristúpil k dôverným rozhovorom s predstaviteľmi Nemecka a Francúzska, teda krajín, ktoré sa majú čoskoro zapojiť do amerických operácií v Afganistane, konštatovali londýnske noviny Financial Times.
Celá organizácia večere bola veľmi chaotická. Blair najprv pozval len svojich partnerov z Nemecka a Francúzska, aby prediskutovali vojenské operácie a mierový proces na Blízkom východe. Taliani však dovtedy presviedčali britského premiéra, aby pozval aj šéfa talianskej vlády Silvia Berlusconiho, kým neustúpil.
Keď už bol pozvaný Berlusconi, britský premiér považoval za povinnosť zavolať do Londýna aj predsedu španielskej vlády José Maríu Aznara. Nemeckí predstavitelia potom dali echo Belgičanom, ktorých krajina predsedá EÚ. Premiér Guy Verhofstadt vyjadril rozhorčenie nad spôsobom, akým sa pristupuje k menším členským krajinám a inštitúciám únie - a napokon dostal pozvánku na večeru aj on.
Na pôvodnom zozname stolujúcich nebol ani vysoký predstaviteľ EÚ pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku Javier Solana. Belgičania zase dali vedieť holandskému premiérovi Wimovi Kokovi. Keď potom so 45-minútovým meškaním prišiel na Downing Street v aute londýnskej polície, večera pre štyroch sa zmenila na večeru pre deviatich.
Podľa Financial Times sa teraz európski diplomati obávajú, že tento sporný "summit" na Downing Street by mohol podkopať podporu pre boj proti terorizmu. Diplomati únie obvinili Britániu, že sa predvádza svojou vojenskou úlohou v Afganistane. Podľa nich to vyvoláva dojem, že Londýn pohŕda menšími krajinami, ktoré majú menej vojenských zdrojov, alebo že preto Európska únia ešte nemá spoločné obranné kapacity, uzatvorili Financial Times.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.