umožní ešte väčšie drancovanie prírodného bohatstva i v chránených prírodných lokalitách. Podľa slov Jozefa Šuchtu zo združenia Sosna, nový návrh umožňuje nevhodné systémové riešenie, spočívajúce v neprimeranom presadzovaní záujmu vydobytia nerastného bohatstva za každých okolností, bez ohľadu na vzácnosť prírodných a kultúrnych hodnôt konkretného územia.
"Napríklad len od novembra minulého roku až do marca 2001, okresné úrady, odbory životného prostredia v Rožňave a v Košiciach vydali negatívne stanoviská k vyhláseniu chráneného ložiskového územia Hrhov, Paklan a Vysoká v Turni nad Bodvou k rozšíreniu dobývacieho priestoru vo veľkolomoch Včeláre, Gombasek, k obnoveniu ťažby v lokalite Drienovec s odôvodnením, že schválený územný regionálny plán veľkého územného celku Košického kraja neuvažuje s novou banskou činnosťou," dodal J. Šuchta.
Ako tiež dodal, zásoby nerastného bohatstva v lomoch Včeláre a Gombasek, pri terajšom objeme ťažby vystačia na 150 rokov. "Je preto nelogické otvárať nové ťažobné priestory, dokonca v chránených prírodných oblastiach. Preto je nevyhnutné, zabezpečiť postavenie obcí v konaniach prebiehajúcich podľa banského zákona. Samozrejme, že rozhodovaciu právomoc v týchto konaniach odpisu zásob by mali banské úrady a len tieto by s konečnou platnosťou rozhodli o podaných návrhoch. Najdôležitejším dôvodom našich návrhov je možnosť rozšírenia okruhu subjektov oprávnených podávať návrh na odpis zásob výhradného ložiska a to, aby okrem organizácie mohol podávať návrh aj obvodný banský úrad, obec a orgán územného plánovania," uviedol J. Šuchta.
Možnosť podávať návrhy má doposiaľ len organizácia, ktorá ložisko nerastov eviduje a najmä organizácia, ktorej bol dobývací priestor pridelený. To znamená, že ide o ťažobné firmy, ktorým ide v prvom rade o zisky z ťažby a preto nemajú žiaden reálny dôvod, aby podali návrh na odpis zásob z hľadiska uprednostnenia iných verejných záujmov.
Autor: em
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.