poslucháčom.
"V Miškolci budeme hrať v univerzitnej koncertnej sále, predstavíme diela Košičana Podprockého, Chopinov Klavírny koncert, Dvořákovu ôsmu symfóniu. Dirigovať bude náš šéfdirigent Tomáš Koutník, sólistkou bude klaviristka Eleonóra Škutová."
Košická filharmónia už v októbri absolvovala úspešný zájazd do Maďarska. Kde ste hrali?
"V Budapešti v novom Millenary Kultur Centre sme na večernom koncerte účinkovali s dirigentom Bystríkom Režuchom. Sólistom bol vynikajúci mladý maďarský huslista Antal Szalai. Program bol ladený slovensko maďarsky, hrali sme Cikkerove Spomienky, Lisztove Tri smútočné ódy, Bartókov prvý husľový koncert a na záver Tance z Galanty od Kodálya."
Spomínali ste nové budapeštianske kultúrne centrum. Aké je?
"Na mieste, kde je toto centrum, v Budínskej časti maďarského hlavného mesta, ešte pred pár rokmi stála strojárenská fabrika. Vytvorili z nej kultúrne stredisko, ktoré odporúčam vidieť každému. Z viacerých budov nechali štyri, v ktorých sú pravidelne každý deň kultúrne akcie od diskoték, cez tance až po klasiku. Je tam veľmi pekný park s fontánami, lavičkami, malým amfiteátrom. V sále sa dá meniť akustika, javisko i hľadisko sa dá prispôsobiť množstvu účinkujúcich i divákov. Je to perspektívne urobené miesto na toto tisícročie. Mali sme tam veľmi úspešný koncert. Nestáva sa, aby orchester musel dávať prídavok a my sme museli."
Ako prijímajú Maďari našich autorov?
"My sa snažíme pri každej zahraničnej ceste, pokiaľ je to len trochu možné, prezentovať súčasnú slovenskú hudbu. Slovákov a Maďarov spája mnoho vecí. Cikkerove Spomienky prijali veľmi dobre."
Je táto novembrová zahraničná cesta poslednou v tomto roku?
"Zdá sa, že je to posledný zahraničný výjazd. Uvidíme, čo prinesie budúci rok."
Koniec roka bude pre muzikantov náročný. Pred Vianocami vás čaká tradičný nápor.
"To, čo je dobré, čo sa ľuďom páči, zachovávame. Vianočných koncertov budeme mať viac a budú aj zaujímaví sólisti. Pripravujeme známe tituly - Rybovu Vianočnú omšu, ale aj Rybovu Polnočnú omšu, Mozartovu omšu. Okrem našich sólistov bude spievať aj kanadská sopranistka. Som presvedčený, že to bude zaujímavý program. Okrem toho budeme 17. decembra hrať vianočný koncert pre košický Rotary klub, vystúpi na ňom výborný a Košičanom veľmi dobre známy Štefan Margita. Aktivít pred vianočnými sviatkami bude príliš veľa, ale to je dobre. Pred sviatkami treba vytvárať pohodu a atmosféru pokoja."
Ste síce riaditeľ, máte veľmi dôležité povinnosti súvisiace s riadením, ale ste aj klarinetista, Zahráte si ešte ako sólista na koncerte?
"S hudbou je spojený celý môj život. Študoval som ju, aby som ju robil a možno z nej aj žil. Vyštudoval som klarinet na vysokej škole. Hudobník, ktorý zavesí remeslo na klinec a venuje sa len administratívnej práci, sa potom veľmi ťažko vracia. Tak, ako výkonný športovec. Akonáhle skončí, ťažko ide späť. Ja sa nechcem venovať len administratíve z dvoch dôvodov. Takáto práca môže skončiť zajtra a čo potom? Stratiť absolútne formu by potom znamenalo stratiť aj možnosť vrátiť sa k hudbe. Preto sa udržiavam vo forme, pred sólovými recitálmi alebo koncertmi s orchestrom ´žhavím´ svoju formu. V lete som bol ako klarinetista sólistom s maďarským komorným orchestrom na dvoch koncertoch v Južnej Kórei. Hral som v Soule a v druhom najväčšom meste Puzan. Pred týždňom som mal recitál v Humennom v rámci jesenného cyklu koncertov, v pondelok piateho novembra som hral v Maďarsku so symfonickým orchestrom z Miškolca Mozartov koncert pre klarinet a orchester."
Koľko je vaša tréningová dávka?
"To je veľmi nedobrá otázka, lebo by som mal povedať veľa hodín, ale je to okolo dvoch hodín denne. Nájsť si čas, je problematické. Cvičím zavčas rána, alebo neskoro v noci. Administratívna práca mi veľmi odoberá sily, ale keď prídem domov unavený ako pes a zoberiem klarinet, naberám druhý dych a dokážem ho mordovať, aby som sa dostal do formy."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.