ostane len denná forma. Akademická obec je teda spokojná, ba vďačná vláde, že v tejto situácii urobila taký výrazný posun v postupe reformy vysokého školstva. Isté obavy však majú z toho, ako bude hlasovať parlament.
"Už neraz sme opakovali dôvody, pre ktoré žiadame spoplatňovanie diaľkového štúdia. Chcem však zdôrazniť dôsledok odmietnutia poplatkov za štúdium popri zamestnaní. Zrušilo by sa. Nikto z nás nemá právo nútiť učiteľov, aby pracovali zadarmo, nehovoriac o prevádzkových nákladoch," konštatoval včera na stretnutí s novinármi rektor Prešovskej univerzity (PU) prof. Karol Feč. Dodal, že už teraz nemajú dosť prostriedkov na zabezpečenie chodu univerzity a do rozpočtu im viac rezort neponúkol. Mimochodom, pri súčasnom stave by išlo o zhruba 1 miliardu korún naviac. "Stretli sme sa aj s poslancami NR SR za východoslovenský región, kde sme im poskytli konkrétne informácie a argumentácie, aby sa pri rozhodovaní mali o čo oprieť a hlbšie spoznali problematiku vysokých škôl. Nebolo to jediné stretnutie, budeme ho opakovať," vysvetlil rektor.
Prorektor PU pre vedu a doktorandské štúdium prof. Vladimír Leško vyslovil obavy, že necelý rok pred voľbami tu hrozí, že poslanci NR SR budú aj na tomto rozhodovaní vytĺkať politický kapitál. Mimo SDĽ sa totiž k názoru o nespoplatňovaní diaľkového štúdia prihlásilo aj KDH. Ak budú hlasovať proti návrhu, iste sa zapáčia rodinám, ktoré citlivo vnímajú fakt, že čoraz ťažšie zvládajú platenie študijných výdavkov svojim deťom. "Zarazilo ma, keď štátny tajomník ministerstva školstva SR Martin Fronc sa tiež vehementne postavil na stranu nespoplatňovania. Jeho názory považujem za nebezpečné voči vysokým školám. Je totiž na počudovanie, keď práve štátny tajomník zapochybuje o kvalite diplomu absolventa štúdia popri zamestnaní. To je skutočný omyl a ponúka sa tu otázka, či je to človek na správnom mieste," argumentoval prorektor Leško a dodal, že vyberať peniaze od študentov im vôbec nepôsobí radosť, ale inak by nemohli na univerzite študovať. Dôvodom nie sú len chýbajúce zdroje, ale aj priestorové problémy. Zdôraznil tiež, že bol na PU tri roky zodpovedný za diaľkové štúdium a za toto obdobie požiadali len traja študenti o odpustenie poplatkov zo sociálnych dôvodov. Vždy tu taká možnosť je a vedenie PU ju rešpektuje.
Kolégium rektora prijalo uznesenie, v ktorom poverilo prorektora Leška a kvestora PU Ing. Igora Gulu, aby spolu so skupinou Prešovská iniciatíva realizovali relevantný prieskum medzi diaľkovými študentmi. Jeho výsledky predložia poslancom NR SR, aby mali dostatok informácií pri prerokovávaní zákona o vysokých školách.
Kvestor Gula podčiarkol spomínané argumenty číselnými údajmi. Z nich vyplynulo, že počas piatich rokov sa počet študentov, ktorí si zvolili diaľkovú formu zvýšil o 400 percent. Položil rečnícku otázku, prečo sa naň hlásia, ak by nezvládli poplatky. Aj na tento akademický rok mohli prijať len polovicu z prihlásených záujemcov. Údaje o medziročnom dopyte po tejto forme sú neodškriepiteľné.
Na otázku novinárov, či predložia poslancom výsledky prieskumu aj keď budú negatívne, nás rektor Feč ubezpečil, že áno. "Prieskum môže priniesť dvojaké výsledky, preto bude dôležité aj formulovanie otázok. Nech sa sami vyjadria o svojej budúcnosti. Nepriaznivá atmosféra možno vznikla aj preto, že niektoré univerzity robili diaľkové formy štúdia cez rôzne firmy a od toho sa odvíjali aj poplatky. Na našej univerzite sa to nemôže stať. Ja by som taký diplom nikdy nepodpísal."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.