Prešov - Pred dvoma rokmi začala z iniciatívy Slovensko-japonskej spoločnosti v Prešove tradícia súťaže Sakura v speve japonských ľudových piesní.
Partnerská Japonsko-slovenská spoločnosť z Tokia nadviazala na túto aktivitu súťažou Lipka, v ktorej japonskí umelci spievajú slovenské ľudovky.
V sále Čierneho orla prešovského PKO včera vystúpila víťazka Lipky 2000 Asako Edano, spolu s víťazkou Sakury 1999 Máriou Oslovičovou. Sprevádzala ich klaviristka Čikako Oku. Plná sála, v ktorej tvorili väčšinu prevažne žiaci základných škôl, si mohla vypočuť piesne oboch kultúr, pričom program vyvrcholil spoločným duetom piesne Tancuj, tancuj, vykrúcaj.
V programe nechýbala ani pesnička Horela lipka, o ktorej je známe, že má rovnakú melódiu ako jedna ľudová pieseň v Japonsku. Dodnes sa nevie prečo. Profesorka hudby na univerzite v Tokiu Kyóko Sagiasaka nám k tomu povedala: „Melódia piesne Horela lipka, horela zanecháva u Japoncov hlboký dojem. Keď som bola malá, myslela som, že je to originálna japonská pieseň. No nie je, je originál slovenská." Pripomíname, že keď sme o tejto otázke písali pred rokom, Ministerstvo zahraničných vecí SR v oficiálnom stanovisku tvrdilo, že rovnakú melódiu má táto pieseň v Japonsku i na Slovensku, pričom nie je známy jej pôvod.
Ako sa K. Sagiasaka dostala na Slovensko a prečo práve tu? „O slovenskú a českú hudbu som sa začala zaujímať ešte pred 25 rokmi. Objavila som množstvo pekných slovenských ľudových piesní. Pred dvoma rokmi som sa v Prešove zúčastnila súťaže v speve japonských ľudových piesní Sakura. Slovenské piesne na mňa urobili obrovský dojem a chcela by som ich šíriť po Japonsku," uviedla japonská profesorka za tlmočníckej výpomoci prezidenta Japonsko-slovenskej spoločnosti profesora Akihira Ishikawu.
„Mám priateľov v Českej republike, ktorí ma naučili české i slovenské ľudové piesne. Slovenské texty sú pre mňa veľmi ťažké. Máte však krásne piesne, preto sa ich rada učím a rada ich spievam," povedala speváčka Asako Edano, ktorá v súčasnosti postgraduálne študuje hudbu na univerzite v Tokiu. Ako dodala, „medzi japonskou a slovenskou kultúrou existuje dosť veľa podobností. Napríklad pohostinnosť. Na Slovensku, aj u nás v Japonsku, je tiež pekná príroda, hory, rieky, a tak ďalej".
Japonskí hostia využili návštevu Prešova aj na nadviazanie kontaktov na akademickej pôde. Daniel Šimčík z katedry hudobnej výchovy Pedagogickej univerzity PU v Prešove nám k tomu povedal: „Zistili sme, že máme veľa spoločného, tak chceme spoluprácu posunúť ďalej. Aby neostalo len pri súťažiach Lipka a Sakura, ale mal by to byť spoločný vedecko-výskumný projekt a umelecký projekt, ktorých kontúry sme načrtli tu v Prešove."
Na margo spolupráce oboch krajín prezradil prezident Slovensko-japonskej spoločnosti Martin Velecký, že by mali pokračovať aktivity nielen na kultúrnej báze, ale že sa chystá aj cesta pre medikov a doktorov, ktorej cieľom bude poznávanie japonského zdravotníctva. „A v novembri odchádza náš folklórny súbor Šarišan na trojtýždňové turné po Japonsku," dodal M. Velecký.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.