i divákov, hoci z pôvodne avizovaných viac ako štyridsať posádok stálo napokon na štarte III. ročníka Rallye Gemer Malohontu tridsaťštyri. V najsilnejšej triede A8 bola očakávanou bombou poľsko-slovenská posádka vo farbách Mikony Janusz Kulig Emil Horniaček na Toyote Corolle WRC. Jediní, kto im mohli konkurovať, boli Česi Stanislav Chovanec s Karlom Holaňom na wéercéčkovej Škoda Octavia. Situácia sa však napokon vyvinula inak Chovancovi tesne pred štartom vypovedala poslušnosť prevodovka, Bujdoš sa kvôli technickým problémom ďalej, ako za rimavskosobotský okruh nedostal a Mrozek sa rovnako zasekol pred štartom do druhého dňa, keď mu odišla riadiaca jednotka. Poľsko-slovenskému tandemu tak už nič nestálo v ceste za prvým víťazstvom v slovenskom šampionáte pred druhým Chvojkom, ktorému nadelil viac ako päťminútovú stratu. V triede A7 si dobre počínala česká dvojica Petr Zedník Milan Pražák, kým trieda A5 zostala čisto slovenskou záležitosťou medzi trojicou Hudák Lukáč Gavlák. Nedeľa potom rozhodla o tom, že najlepšou slovenskou posádkou (4. absolútne) sa stali Prešovčania T. Cserhalmi M. Krajňák.
Mesiac po sľubnom prológu sa dianie slovenskej rely presunulo do Šariša, kde sa konal XII. ročník Rallye Prešov. Na jeho štart sa postavilo dovedna 45 posádok, avšak dvojica J. Kulig s E. Horniačkom kvôli iným povinnostiam absentovala. Tento fakt otvoril dvere dokorán úradujúcim majstrom Slovenska Chovancovi s Holaňom, ktorí si víťazstvom v Prešove vyrovnali s kuligovcami skóre. V konečnom sumáre si pripísal body za prvenstvo Chovanec, druhý bol Prešovčan Cserhalmi pred Čechmi Liškom. Za zmienku stojí aj štart ďalšej prešovskej posádky súrodencov Horákovcov, ktorí sa ešte len začali zžívať s exstecovým mitsubishi a skončili napokon na piatom mieste absolútne.
Po prvý raz v slovenskom šampionáte roku 2001 sa mohli lídri triedy A8 Stano Chovanec s Januszom Kuligom - stretnúť v priamom súboji až na treťom podujatí tohtoročnej sezóny v Senici. A slovenské Záhorie dalo všetkým posádkam zabrať mierou nevídanou. Tých dvadsať percent organizátormi propagovanej štoliny sa totiž stalo miestom, kde na nejednu posádku čakala takpovediac "rýchla smrť", núdza nebola o defekty a havárie. Posádka Mikony išla napriek defektu v jednej z rýchlostných skúšok od prvých chvíľ svojím zvyčajným spôsobom štart cieľ, kým matadorákov stíhal problém za problémom: najprv štyri defekty, potom výlet mimo trať a navyše na senickej šotoline poškodili riadenie, vaňu a rozladili geometriu.
Hoci štart košickej rely bol ešte pár mesiacov pred jej konaním viac ako otázny, napokon sa na "štartovacej čiare" jednodňového podujatia objavilo 45 posádok. Dvojica Mikony sa aj tentoraz dokázala majstrovsky vyrovnať s traťou, počasím a pochopiteľne, aj so súpermi. Už v prvej rýchlostnej skúške udelil Kulig svojim prenasledovateľom "výchovnú" lekciu, keď dal Chovancovi 18 a Hrdinkovi dokonca 22 sekúnd. Svoj scenár dodržiaval aj v ďalšom priebehu pretekov, a tak sa skôr bojovalo medzi Hrdinkom a Chovancom, za ktorými sa statočne držal Rado Bujdoš. Pravda, len do chvíle, kým s poškodeným riadením nevyletel z trate. V závere súťaže ale odletelo Chovancovi koleso a bolo dobojované. Prvý Kulig, druhý Hrdinka, za ktorých sa presunul mladý Cserhalmi, i keď sa spočiatku musel vysporiadať s pocitom, že mu na krk nezvyčajne dýcha V. Pech. Triedu N3 vyhral znovunájdený Spišiak M. Roth.
Ďalším tohtoročným podujatím bola súťaž v Hurbanove. Z pôvodne prihlásených 56 posádok prešlo technickým a administratívnym preberaním 41, medzi nimi sa však neobjavili viaceré magnety, vrátane Chovanca. V triede A8 zostal pri neúčasti slovenského majstra takmer osamotený Janusz Kulig, pretože smoliar tejto sezóny Rado Bujdoš, opäť pre poruchu techniky skončil predčasne. A tak od úvodných kilometrov 252 km dlhej trate jazdil na čele celej plejády Janusz Kuli,. v A7 po prvý raz tohoto roku došlo do cieľa Hyundai coupé Martina Tokára, v A6 dominovali Česi Řeháček s Walterom. Boje pre oči a srdcia divákov sľubovala (a dodržala) trieda N4, v ktorej mal po úvodných ereskách niekoľkominútový náskok T. Cserhalmi a za ním potom jazdili Pech, Máté, Bujdoš, Babík. Cserhalmimu v prvej tretine súťaže odišiel predný diferenciál, o čosi skôr mal, rovnako ako Pech, problémy s brzdami a šanca na dobrý výsledok sa zmenšovala. V šiestej rýchlostnej skúške mali obaja rovnaký priebežný čas a očakával sa boj kto z koho. Tak, ako to už býva, vyhral napokon tretí, za Kuliga a Pecha, preskočiac Prešovčana, sa dostali Máté s Bodnárom a tešili sa zo svojho historického úspechu.
Vylúštenie tajničky ohľadom nového slovenského majstra nedala ani II. Mikona Rally, ktorá sa v polovici októbra konala v Bratislave. Karty totiž zamiešal poľský pretekár Tomasz Kuchar, ktorý sa tešil z absolútneho víťazstva, Kuligovi zostalo po urputnom boji s mladým Pechom druhé miesto a chýbajúci bod k majstrovskému titulu. Najlepším Slovákom sa stal opäť Tibor Cserhalmi, ktorý pri Dunaji slávil svoju premiéru v triede A8 (celkovo piaty), avšak vo vrecku má už istý titul majstra v triede N.
Pred nami je posledné podujatie tohtoročnej sezóny Rallye Matador Tatry, do ktorého vstupuje vedúci jazdec priebežného poradia slovenského šampionátu Janusz Kulig s 320 bodmi pred druhým Cserhalmim (265), Pechom juniorom (149) a Mátém (134). V F2 sa už dnes teší z titulu pravidelná akvizícia slovenských súťaží István Radó, v N1 bol a zostal kráľom Peter Haluška. Na 32. ročníku Rallye Matador Tatry sa rovnako rozhodne o tohtoročnom majstrovi v triede A5, keďže Ivan Lukáč svoj boj v Bratislave kvôli technickej poruche nedotiahol do konca. Ale že v rely zväčša kadečo býva inak, o tom sme sa presvedčili už neraz a tak aj tentoraz sa nechajme prekvapiť...
Autor: lukas
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.