V súťaži nečakane dominovali Peugeoty a dokonale zamotali vývoj šampionátu. Pred poslednými pretekmi v Británii je tak na čele Škót Colin McRae s iba jednobodovým náskokom pred Fínom Mäkinenom a iba o ďalší bod zaostáva Angličan Richard Burns. Teoretické šance na titul má síce aj deväť bodov zaostávajúci Sainz, no o titule sa pravdepodobne rozhodne medzi prvou trojicou. Vynikajúci záver sezóny posunul francúzsky tím aj do vedenia v súťaži značiek, kde preskočil Ford o štyri body.
Rozhodovať sa však bude až na britských ostrovoch.
Po dvoch nebezpečných asfaltových pretekoch bola austrálska šotolina pre mnohé posádky priam balzamom a logicky sa očakávalo, že na predných miestach sa znovu objavia vedúci pretekári šampionátu. Podujatie menilo aj nové pravidlo, ktoré po skúsenostiach z minulých rokov najrýchlejším posádkam umožnilo voliť štartovú pozíciu do jednotlivých etáp. Jeho zavedením sa malo zabrániť nešportovému taktizovaniu za ktoré bol vlani Sainz dokonca diskvalifikovaný. Vo štvrtok sa teda vyberalo a lídri, Colin McRae Tommi Mäkinen, si zvolili štrnástu, respektíve trinástu pozíciu (12 Burns, 11 Sainz, 9 Gronholm, 8- Auriol). "Uvolnená hlina a drobné kamienky budú už z dráhy odstránené a mali by sme mať preto lepšie podmienky než súperi pre nami" vysvetľoval Mäkinen.
Po štvrtkovom prológu na divácky veľmi atraktívnom okruhu v Langley Parku (predmestie Perthu) sa teda v piatok štartovalo v novom poradí a najlepšie to dokázal využiť Marcus Gronholm. Úradujúci majster sveta sa vyhupol do vedenia už v druhej rýchlostnej skúške a s výnimkou šiestej eresky, keď ho na chvíľu preskočil Colin McRae, potom už pred seba nikoho nepustil. "Naším cieľom bolo zvíťaziť a pripraviť značke dobrú pozíciu pred posledným pretekom v MS," tešil sa po pretekoch fínsky šampión. "Zisk štrnástich bodov (za 1. a 3. miesto) je preto pre tím fantastický výsledok. Malé problémy s riadením som mal iba v prvý deň, no potom bolo auto výborné. Aj napriek dnešnému víťazstvu už síce titul v Británii neobhájim, no podarilo sa nám dostať tím do skvelej pozície a dúfame, že titul obhájime aspoň v značkách."
Zatiaľ čo Francúzi mohli byť so svojim austrálskym vystúpením nadmieru spokojní, sklamanie panovalo medzi členmi tímu Ford. Piatkovým nárazom o kôl najprv poškodil auto Carlos Sainz, čím na seba nabalil trojminútovú stratu a scvrkol svoje šance na majstrovské body na minimu (Španiel pritom jazdil jubilejné, 150 preteky MS). Ešte v ten istý deň pokračovala smola "forďákov" stratou možnosti voľby výhodnej štartovej pozície pre druhú etapu pre Colina McRae, ktorý zmeškal tento dôležitý "obrad". "Pokazilo nám to celé preteky," trápil sa potom Škót, ale nič už na tom nezmenil. Jazda v úlohe zametača ho v sobotu pripravila o dôležité sekundy i lepšie konečné umiestnenie. Úplne najhoršie však skončila tretia posádka tímu Ford, Delecour-Grataloup, ktorá havarovala v najdlhšej ereske podujatia, slávnej Wellington Dam (45,5 km). "Podraďoval som zo šestky na päťku, keď som ľavou stranou o niečo zavadil. Auto vyletelo a tvrdo pristalo na strome z Danielovej strany," opisoval novinárov inkriminovaný moment šokovaný Francois Delecour. Zatiaľ, však čo samotnému pretekárovi sa nič nestalo, pre jeho spolujazdca tvrdý náraz znamenal zlomeninu niekoľkých rebier, lopatky a kľúčnej kosti, a tiež ľahší kolaps pravého pľúcneho laloku. Pretek bol okamžite prerušený (13. RS zrušená) a Daniela Grataloupa previezli vrtuľníkom do nemocnice v Perthe, kde sa predpokladá jeho niekoľkodňová hospitalizácia. Dobrou správou je, že pilot je mimo ohrozenia života.
Jedinou posádkou, ktorá ako tak stačila fínskemu šampiónovi bola dvojica Burns-Reid, ktorá pri bilancovaní skončila "iba" so štyridsať sekundovou stratou. Pre Angličana, ktorého v budúcej sezóne uvidíme v tíme Peugeot, víťazstvo v posledných pretekoch garantuje prvý titul svetového šampióna. A povedzme si, že práve Burns vyhral posledné tri ročníky britskej rely. Dokáže zvíťaziť aj v najdôležitejších pretekoch svojej doterajšej kariéry? Štart 57. Network Q Rally Great Britain je v Cardife 22. novembra 2001.
Výsledky 14. Telstra Rally Austrálie: 1. Gronholm/Rautiainen (FIN) Peugeot 206 3:17:01,3 h, 2. Burns/Reid (GB) Subaru Impreza + 40,4, 3. Auriol/Giraudet (F) Peugeot 206 + 1:20,1, 4. Rovanpera/Pietilainen (FIN) Peugeot 206 + 1:30,9, 5. C. McRae/Grist (GB) Ford Focus + 1:40,0, 6. Mäkinen/Hantunen (FIN) Mitsubishi Lancer WRC + 3:02,7... 8. Sainz/Moya (E) Ford Focus + 4:59,2. Skupina N: 1. (17.) Ordynski/I. Stewart (AUS) 3:34:27,2, 2. (18.) Pozzo/Stillo (RA) + 21,3, 3. (19.) Duval/Fortin (B) + 51,8, 4. (20.) Kangas/Ovaskainen (FIN), všetci Mitsubishi + 56,3, 5. (21.) Crocker/Foletta (AUS) Subaru + 2:55,4, 6. (22.) Stohl/Muller (A) Mitsubishi + 3:55,4. Stav MS jazdcov po trinástom podujatí: 1. C. McRae 42 bodov, 2. Mäkinen 41, 3. Burns 40, 4. Sainz 33, 5. Rovanpera a Gronholm po 30, 7. Auriol 23 b., 8. Panizzi 22, 9. Delecour 15, 10. Solberg 11, 11. Puras 10, 12. Loix 9, 13. Schwarz 7, 14. Radstrom a Loeb po 6, 16. Gardemeister 5, 17. Arai a Martin po 3, 19. Travaglia 2, 20. Hagstrom, A. McRae, Bugalski a Pozzo po 1. Značky: 1. Peugeot 90, 2. Ford 86, 3. Mitsubishi 69, 4. Subaru 62, 5. Škoda 15, 6. Hyundai 13. Skupina N: 1. Pozzo 71, 2. Trelles 36, 3. Stohl 23, 4. Ligato 22, 5. Blomqvist 14.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.