jednotlivých miest a obcí. Novú filozofiu inkasovania za zber a likvidáciu odpadu zakotvili v nariadení poslanci popradského mestského zastupitelstva na svojej ostatnej schôdzi.
Výsledkom rozhodnutia mestských radných je skutocnost, že od nasledujúceho roku budem za zber odpadu platit o 100 percent viac, ako tohto roku. Sme trojclenná rodina a žijeme v družstevnom byte. Kým tohto roku sme platili mesacne 51 korún, co za celý rok predstavuje spolu 612 korún, na rok to bude pri taxatívne stanovenej ciastke 395 korún na hlavu a rok predstavovat bezmála dvojnásobok, ciže 1185 korún, informoval nás Popradcan, ktorý hned po zverejnení verdiktu poslancov zastupitelstva zobral do ruky kalkulacku a spocítal si nárast režijných nákladov, ktoré zatažia jeho rodinný rozpocet od nasledujúceho roku.
Opýtali sme sa preto, aký meter vlastne zvolilo mesto pri stanovení cien za odvoz odpadu. V prvom rade treba zdôraznit, že sme vychádzali z kalkulácie, do ktorej sme zahrnuli celkové náklady na zber komunálneho odpadu od všetkých obyvatelov mesta. Do tejto ciastky sme zapocítali tiež náklady na likvidáciu ciernych skládok, ale aj rozširovanie separovaného zberu odpadu v meste, pricom plánujeme zacat so zberom polyetylénových fliaš. Na celý rok 2002 nám vyšla súhrnná ciastka vyše 22,1 milióna korún, konštatovala vedúca odboru výstavby a životného prostredia Mestského úradu v Poprade Jana Homová.
Dalším dôležitým momentom je skutocnost, že mesto od budúceho roku už nebude viac dotovat zber odpadu tak, ako to bolo zvykom v rokoch minulých. Uplatnilo však systém zliav, ktoré sa týkajú predovšetkým dôchodcov a mnohopocetných rodín. Ako sme sa dozvedeli dalej, nárast cien za odvoz a likvidáciu odpadu bude podstatne miernejší ako u družstevných bytov u domácností, ktoré sú v správe Bytového podniku, prípadne u rodinných domov.
Absolútnu spravodlivost v odpadovom hospodárstve sa nám zrejme nepodarí nikdy dosiahnut, konštatovala dalej J. Homová a dodala, že prechodné obdobie, kým si ludia zvyknú na nové ceny, je sprevádzané množstvom stažností. Viacerí Popradcania už totiž stihli navštívit mestský úrad, kde sa snažili deklarovat, že nie sú producentmi absolútne žiadneho odpadu. Niektorí tvrdia, že ho zakopávajú na záhradke, iné ho likvidujú v rámci bioodpadu a dalšie prípady nespomenieme len preto, aby sme neposkytovali návod, na co všetko je ešte možné vyhovorit sa.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.