sa začala písať ešte v 20. rokoch 20. storočia. Vtedy vzniklo v košickej Štátnej nemocnici prvé detské lôžkové oddelenie s päťdesiatkou postelí. Vyžiadala si to vysoká chorbnosť a úmrtnosť detí, ktoré v tom odbobí morili nielen osýpky, detská obrna a závažné infekcie centrálneho nervového systému, ale i oveľa bežnejšie. V čase, keď nejestvovali antibiotiká, zomieralo veľa detí ešte v dojčeneckom veku.
V roku 1948 sa detské oddelenie zmenilo na detskú kliniku, ktorá sa časom presťahovala z Rastislavovej ulice do priestorov vtedajšieho detského nálezinca. Detská nemocnica bola organizačne založená v roku 1966 ako prvé zariadenie svojho druhu na Slovensku. Aj dnes jestvujú iba dve detské nemocnice ako samostatné jednoty - v Košiciach a Bratislave.
Tá košická má sedem oddelení so 170-timi lôžkami, pričom plní významnú úlohu v starostlivosti o choré deti v tomto regióne. Ročne sa ich na lôžkach vystrieda do šesťtisíc a takmer desaťnásobok prejde jej ambulanciami. Čo je však špecifikom východu, v mnohých prípadoch ide pri hospitalizácii skôr o sociálnu ako zdravotnú stránku. Priveľa matiek zo sociálne slabších vrstiev obyvateľstva svoje deti v nemocnici jednoducho odkladá, čo neúmerne zvyšuje jej náklady na zdravotnú starostlivosť.
Autor: jg
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.